Prema tim izvorima, novo ime mora da bude za opštu upotrebu, a čemu insistira Grčka.
Iako se do sada kao rešenje najviše pominjalo ime "Republika Gornja Makedonija", sagovornici A1ON tvrde da je "Republika Ilindenska Makedonija" predlog iz poslednjeg kruga razgovora dve strane.
Makedonski premijer Zoran Zaev izjavio je juče u Sofiji da je sa grčkim kolegom razgovarao o imenu koje bi bilo prihvatljivo za obe strane, te da očekuje da će rešenje biti pronđeno u junu pre samita lidera EU.
"Razgovarali smo o nekoliko opcija i jedna od njih je prihvatljiva za obe strane", rekao je Zaev ne precizirajući o kojoj je opciji reč.
Grčki premijer Aleksis Cipras se, međutim, ogradio od izjava Zaeva u vezi s njihovim razgovorom u Sofiji, rekavši da još nije vreme da se govori o dogovoru sa Makedonijom o rešenju višedecenijskog spora oko imena.
Cipras je novinarima nakon samita rekao da predstavnici dveju država nastavljaju dijalog u cilju postizanja konačnog dogovora do kraja jula.
Dogovor o novom imenu Makedoniji bi ubrzao otvaranje pregovora o priključenju EU i članstvu u NATO
Podsećanja radi, "Ilindenski ustanak", događaj koji bi se ugradio u novo ime Makedonije, idejno je potekao iz Sofije. Cela organizacija i prepiska oko "Ustanka" vodila se na bugarskom jeziku, a cilj Bugara je bio pripojiti Makedoniju Bugarskoj.
Posle odluke Bugarske crkve iz 2017. godine da zastupa nepriznatu MPC, a nakon ovakvog predloga o imenu, jasno je da Bugarska opet ima pretenzije na Makedoniju, za šta im politika nove Vlade Zorana Zaeva očigledno ide na ruku.
Šta je američki plan ako Srbija jasno kaže- Ne! Više o tome pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug/Pravda