To su one rakete koje je 1. marta ruskoj i svetskoj javnosti predstavio Vladimir Putin.
Ruski lider je - za vreme savetovanja sa vojnim vrhom zemlje u Sočiju - obećao i da će strateške raketne snage RF tešku interkontinentalnu raketu „Sarmat“ - koja će moći da SAD gađa i preko Atarktika - imati na raspolaganju 2020-te.
Za „Avangard“ je naveo i da će moći da leti čak 20 puta brže od zvuka.
Ti ruski hipersonični projektili napadaće rupe u našem protivraketnom sistemu, upozorio je Tomas Karako, direktor Projekta protivraketne zaštite u vašingtonskom Centru za strateške i međunarodne studije.
On smatra da je „žalosno što su SAD dopustile Rusiji da ovoliko napreduje” u razvoju novog oružja.
Vrhovni američki komandant nuklearnih snaga SAD nedavno je priznao da SAD nisu u stanju da se odbrane od hipersoničnog oružja.
„Nemamo nikakvu odbranu protiv takvog oružja”, naveo je general avijacije DŽon Hejten, šef Strateške komande SAD.
Inače, Putin je istovremeno podsetio da je raketni sistem „Kinžal“, koji je deset puta brži od zvuka, već na „borbenom dežurstvu“ na aerodromima Južnog vojnog okruga RF. A sa njima i borbeni laseri...
Posebno je naglasio da ni jedna zemlja u svetu još godinama neće moći da proizvede slično ili bolje oružje.
Komandant ruske dalekoletne avijacije - general Sergej Kobilaš - objavio je da će strateški avioni RF leteti u narednom periodu još češće i faktički po celom svetu.
Precizirao je da će to biti letovi „u funkciji strateškog obuzdavanja“ i da će se izvoditi u „zonama koje su od strateškog interesa“ za Moskvu.
Leteće i preko ekvatora, na primer - do Indonezije.
Prema njegovim rečima, Rusija će nadzvučnim raketonoscima Tu-160 pojačati zaštitu svojih interesa na Arktiku.
Prošle godine su Tu-22M3 prvi put sletali na vojne aerodrome severnih gradova Anadira i Vorkute.
Naučnici i inženjeri ruske odbrambene industrije pokušavaju da razviju novu vrstu oružja sa upotrebom elektromagnetnog impulsa. Radi se o projektu „Alabuga“. Više o tome pogledajte OVDE.
Izvor: fakti.rs