Branioci smatraju da zbog obima i složenosti prvostepene presude nije moguće uložiti žalbu do 5. juna.
Oni su ranije tražili da zbog "niza pravnih i činjeničnih grešaka", presuda kojom je Mladić osuđen na doživotni zatvor bude preinačena, a Mladić oslobođen od optužbi.
Kao alternativu, Mladićeva odbrana je predložila Mehanizmu da mu se suđenje ponovi.
Sa druge strane, Tužilaštvo u Hagu zatražilo je žalbom da sud Mladića proglasi krivim i za genocid nad muslimanima i Hrvatima u pet opština u Bosni i Hercegovini, za koje je prvostepenom presudom oslobođen.
Haški tribunal je bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske neposredno pred zatvaranje, 22. novembra prošle godine osudio na doivotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, progona Hrvata i Muslimana širom BiH, terorisanja stanovnitva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanja pripadnika Unprofora za taoce.
Tribunal je, međutim, Mladića oslobodio optužbe za genocid u pet optina, za koje tužilaštvo od žalbenog veća Mehanizma u Hagu (naslednika Haškog tribunala) sada žalbom traži da ga proglasi krivim i osudi.
U pitanju su opštine Foča, Kotor-Varoš, Prijedor, Sanski Most i Vlasenica.
O žalbama će odlučivati veće kojim presedava sudija Teodor Meron, a u čijem su sastavu sudije Karmel Adijus, Liu Dakun, Simor Panton i Priska Matimba NJambe.
Presuda Mladiću sadrži 2.541 stranu sa čak 18.211 fusnota što tu presudu čini najobimnijom u istoriji Tribunala.
Velika Britanija, koja u avgustu preuzima predsedavanje Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija, mogla bi da traži da se ukinu sednice o Kosovu, ili da budu zatvorene za javnost. Više o tome saznajte OVDE.
Izvor: Tanjug