Zbog smanjenja proizvodnje gasa u Severnom moru i opadanja domaćih rezrvi kao posledica izlaska ove nacije iz Evropske unije, London bi se mogao naći u ekstremnoj potrebi za ruskim tečnim prirodnim gasom (LNG).
Međutim, britanski zakonodavci nameravaju da zabrane isporuke energenata iz Rusije. Velika Britanija će morati da bira između svojih političkih ambicija i ekonomije.
Nedavni članak objavljen na oilprice. com pod naslovom “Zašto je ruski gas ključan za Veliku Britaniju“ pokušava da objasni da će energetski sistem Velike Britanije biti lišen finansiranja iz EU. Velika Britanija može zadovoljiti svoje potrebe za prirodnim gasom samo na nivou od 40%. Velika Britanija uvozi 75% prirodnog gasa iz norveških polja Severnog mora, sa oko još 10% katarskog LNG.
Vredi napomenuti da je Škotska, koja nije spremna za izlazak iz EU, odlučna da ospori depozit Severnog mora.
Sve dok proizvodnja gasa u Severnom moru opada zajedno sa obimom britanskog domaćeg skladišta, Rusija bi mogla postati održiva alternativa za Kraljevstvo. Međutim, u zemlji postoje antiruski političari koji ne žele takav razvoj. “Kada je Britaniji hitno bio potreban gas krajem februara, dva tovara LNG-a od 164.000 m3 su isporučena iz ruskog Jamal LNG. Svi su bili zadovoljni zbog toga, osim političke elite,“ navodi se u članku.
LNG fabrika bi trebalo da bude pokrenuta u Baltičkom regionu 2020. godine. Prema tome, ruski gas će biti najbliži britanskim potrošačima. Tokom ranih faza projekta Severni tok, planirana je grana u Veliku Britaniju, ali je taj projekat na kraju odložen,“ kaže autor.
Izvršni potpredsednik kompanije NewTech Services, profesor Vitalij Besel je za ruske medije rekao da su “ekonomisti, a ne političari, ti koji vladaju svetom.“ “Britanija će kupovati tečni prirodni gas iz Rusije. Sada imamo vrlo dobre šanse da prodajemo svoje gorivo na severnim tržištima Evrope zahvaljujući pokretanju projekta Jamal LNG sa projektom Baltik LNG za Severnu Evropu,“ rekao je stručnjak.
Potrebe Britanije i Evrope za ruskim prirodnim gasom će nastaviti da rastu jer Evropa želi da prestane da koristi ugalj i da u potpunosti pređe na prirodni gas kao najefikasnije i ekološki prihvatljivo gorivo.“
Ovih dana, Gazprom isporučuje oko 17 milijardi kubnih metara prirodnog gasa u Veliku Britaniju godišnje kroz razmenu snabdevanja – operacije razmene sa Norveškom.
Ukratko, Norveška isporučuje gas u Veliku Britaniju za obaveze Gazproma, a Gazprom isporučuje više gasa u kontinentalnu Evropu za obaveze Norveške.
Od januara do aprila, izvoz ruskog prirodnog gasa u Evropu je dostigao rekordnu količinu od više od 70 milijardi kubnih metara. Može se očekivadi da do kraja godine to bude više od 200 milijardi. Ovo je apsolutni rekord u istoriji ruskog i sovjetskog izvoza gasa.
Da bi stvari bile gore, Evropa je ulagala nade za iranski gas, ali ovaj projekat je sada zatvoren zbog nedavne odluke Trampove administracije da se povuče iz iranskog nuklearnog sporazuma. Vredi napomenuti da Gazprom ne povezuje ugovorne cene sa kvotama nafte.
Prema rečima Oksfordovog instituta za energetske studije, proizvodnja gasa u EU će se smanjiti sa 256 milijardi na 212 milijardi kubnih metara godišnje do 2020. godina, a do 2030. godine – na 146 milijardi kubnih metara.
Prema rečima Međunarodne agencije za energiju, prirodni i tečni gas će preuzeti vodeću ulogu kod energetskih prevoznika od 2015. do 2040. godine. Potražnja za ovim gorivom će se povećati za 1,5 put, posebno zahvaljujući zemljama Azije i Bliskog istoka.
Sve gore navedeno ukazuje na to da London mora da se izvini Moskvi za izmišljeni slučaj Skripalj i za još mnogo toga, Rusija čeka svojih 5 minuta.
Kojim ljudima veruje Putin pročitajte OVDE.
Izvor: oilprice. com, webtribune.rs