Najnovije

BRITKA SABLJA SLOBODNOG NEBA: Ruski teški lovac-presretač MiG-31BM (VIDEO)

Posada se sastoji od pilota i operatera naoružanjem u zadnjoj kabini, koji upravlja radarom i naoružanjem.

Kokpit MiG-a (Foto: Jutjub)

MiG-31 postiže maksimalnu brzinu od 2.8 maha, a njegov radijus dejstva pri nadzvučnoj brzini iznosi 1.130 km, a na dozvučnoj brzini 2580 km. NJegova jedinstvena sposobnost nošenja baterije raketa “vazduh-vazduh” dometa 173 km izdvaja ga od ostalih aviona.

U periodu njegove proizvodnje, u 60-im godinama, od aviona MiG-31 očekivalo se samo jedno – da zaštiti SSSR od udara krstarećim raketama sa strateških bombardera i podmornica iz rejona krajnjeg severa i Dalekog istoka.

Ključni element MiG-31 je sistem upravljanja vatrom RP-31 (Zaslon, S-800), koji u sebi uključuje radarsku stanicu 8BV (N007)- prvu radarsku stanicu u svetu sa pasivnom faznom antenskom rešetkom, kao i pokazivač 8TK, sistem obrade podataka APD-518 i sistem za prijem komandi sa zemlje 5U15K (Raduga-Bort-MB).

Osnovna funkcija "Zaslona" zaokružena je mogućnošću istovremenog praćenja 10 ciljeva i istovremenog dejstva po njih četiri, bez obzira na njihovu poziciju, tako da se jedan cilj može nalaziti u stratosferi, a drugi u atmosferi – rakete će naći oba cilja. 

Posada se sastoji od pilota i operatera naoružanjem u zadnjoj kabini, koji upravlja radarom i naoružanjem. Raketa P-33 ima domet od 104 km, a njena modifikacija P-33C ("izdelie 520") opremljena je i nuklearnom bojevom glavom. P-33 je dizajnirana za MiG-31 i nijedan drugi avion je ne može koristiti.

 

MiG-31BM

U prvoj polovini 2000-ih godina, VKS Rusije zaposlile su RSK "MiG" radom na modernizovanoj varijanti Mig-31BM sa poboljšanim radarom i raketama. Prvi modernizovani MiG-31BM (bort 58) poleteo je u septembru 2005. godine i otpremljen je na ispitivanja u Ahtubinsk u decembru iste godine. Za njim je usledila druga mašina (bort 59) i treća (bort 60).

Osnovni cilj modernizacije MiG-31BM ogleda se u mogućnosti primene novih raketa, kao i doradi radara na račun uvođenja novih režima i povećanja dometa. Novi sistem upravljanja vatrom "Zaslon-AM" (S-800AM) uključuje modernizovanu radarsku stanicu 8BM sa novim procesorom "Baget-55-06", koji je zamenio stari "Argon-15A". Sa druge strane, radar je sačuvao pasivnu faznu antensku rešetku.

Očekuje se da će u sledećoj etapi modernizacije MiG-31BM dobiti rakete srednjeg dometa R-77-1 i K-77M. Avion će moći da nosi četiri takve rakete na podkrilnim pilonima, a ako pogledamo malo dalje u budućnost, MiG-31 će možda dobiti i rakete "izdelie 810", kojima će biti opremljeni avioni Su-57, a biće obnovljen i softver radarske stanice "Zaslon" i verovatno instaliran novi sistem upravljanja vatrom KSU-31.

Izvor: FB stranica Kompletno Rusko naoružanje i razna oružja širom sveta

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA