„Naravno, nismo mogli da rešimo sve probleme povezane sa implementacijom Minskog sporazuma o rešavanju ukrajinske krize, ali smatram da je ovaj sastanak bio veoma koristan“, rekao je Lavrov.
„Još jednom smo razmotrili celu situaciju u oblasti bezbednosti i u oblasti političkih reformi, u oblasti ekonomije, humanitarnih problema“, dodao je ruski ministar.
On je naveo da će specijalni predstavnici Rusije i Ukrajine za ljudska prava izraditi mapu puta za rešavanje pitanja oslobađanja zatvorenika.
„Potvrdili smo prioritet rešavanja humanitarnih problema, obraćanje pažnje na pitanje usaglašavanja uslova za oslobađanje zatvorenika. Ovo je tema o kojoj su razgovarali predsednici Putin i Porošenko, kada je predsednik Ukrajine pozvao ruskog predsednika tokom boravka Vladimira Putina u Kini“, izjavio je Lavrov.
Ministri spoljnih poslova „Normandijske četvorke“ razgovarali su o povlačenju snaga ukrajinske vojske i ustanika u oblasti Stanice Luganske u Donbasu, a Rusija je ukazala na činjenicu da se Kijev ne pridržava ranije dogovorenih sporazuma u tom pogledu, istakao je ruski ministar.
„Skrenuli smo pažnju na činjenicu da su se u oktobru 2016. godine lideri ’normandijskog formata‘ lično bavili ovom situacijom i dogovorili se da će u tri konkretna naselja — Petrovskom, Zolotom i Stanici Luganskoj — biti povučene sile i sredstva strana, a ovaj dogovor još uvek nije ispunjen“, naglasio je Lavrov.
„Što se tiče Stanice Luganske, danas smo se fokusirali na zahtev ukrajinske vlade da se počne povlačenje samo u slučaju sedam dana potpune tišine, potpunog poštovanja prekida vatre. Danas smo izneli činjenice koje govore da je misija OEBS-a više od 20 puta zabeležila sedam ili više dana potpunog prekida vatre, ali da uprkos tome ukrajinska strana ne realizuje dogovore lidera ’normandijskog formata‘ o povlačenju snaga i sredstava. Danas se nadamo da će naše nemačke i francuske kolege potvrditi važnost ispunjavanja onoga o čemu su se lideri dogovorili“, dodao je ruski ministar.
Ministar je naglasio da je na sastanku u Berlinu razmatrano pitanje moguće misije UN u Donbasu.
„Stav Rusije je vrlo jasan. Imamo predlog koji je iznet u septembru prošle godine na Savetu bezbednosti UN. Mi smo objasnili da ideje koje iznose i ukrajinske kolege, kao i predstavnici SAD, da se mirovna misija pretvori u neku vojno-političku komandu, koja će uzeti čitavu teritoriju samoproglašenih republika - Donjecke i Luganske - i sama odlučivati koga i kako će birati, da ovaj predlog potpuno uništava Minske sporazume. Čini mi se da Francuzi i Nemci ovu našu logiku shvataju“, rekao je Lavrov novinarima.
„Ako kolege imaju neke komentare o ovom nacrtu rezolucije, mi ih molimo da nam ih pošalju u pisanoj formi i u nekom pravnom obliku“, naglasio je ruski ministar. „Zasad nismo dobili nijedan predlog kako da promenimo nacrt naše rezolucije“, dodao je Lavrov.
On je istakao i da Vlada Ukrajine ne dozvoljava da „Štajnmajerova formula“ koja je izrađena 2015. u okviru pregovora u „normandijskom formatu“, a koja reguliše pitanje stupanja na snagu zakona o specijalnom statusu Donbasa, dobije pravni značaj.
Ministri spoljnih poslova Ukrajine, Rusije, Nemačke i Francuske održali su sastanak u okviru „normandijskog formata“ u Berlinu. Prethodni ovakav susret održan je u februaru 2017. godine.
Već drugi dan američka koalicija bombarduje u istočnoj Siriji. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: vostok.rs