Najnovije

MAJSTOR UZVRATNE AGRESIJE: Tramp napao ruski aluminijum, Rusija napala dolar –nivo koji do sada nije viđen

U slučaju besmislenih sankcija protiv Olega Deripaske i ruskog gigatnta aluminijuma, “Rusal,“ još u aprilu, konačno smo dobili jasnu sliku kako Rusija može i kako će odgovarati na buduće događaje.

Putin i Tramp (Foto: Kremlin.ru)

U izveštaju TIC-a (Treasury International Capital), jasno smo videli da je Rusija u aprilu aktivirala svoj dug u američkim obveznicama od skroro 100 milijardi dolara.

Više od 47 milijardi dolara u američkom dugu je bačeno na tržište kako bi se pokrio haos koji je izavao Trampov diktat preko noći da svet prekine poslovanje sa Rusalom.

U prošlosti možda nismo videli takvu masivnu prodaju američkih obveznica od strane Rusije. Oni su mogli jednostavno da prodaju dolare direktno ili da zamene evre ili juan za njih. Ali, ovo su drugačija vremena. Tramp je upotrebu sankcija doveo do nivoa koji nije ranije viđen.

Putin je majstor paralelne agresije. Vi preduzmete akciju protiv Rusije, i on će vam generalno uzvratiti udarac putem nekog drugog vektora.

U ovom slučaju, to je direktno suočavanje sa Trampovim nametanjem kompletne američke finansijske dominacije nad svim njegovim rivalima i saveznicima, koji su svi u velikoj meri izloženi Rusalovoj tržišnoj poziciji.

Rusija nije rešila ovu situaciju, zbog čega Oleg Deripaska, većinski vlasnik Rusala i onaj koji je na meti Trampove administracije, i dalje traži načine da izbegne zahteve SAD-a po ovom pitanju.

Ali nemojte misliti da to ne funkcioniše u Putinovu korist, jer Deripaska nije jedan od njegovih omiljenih oligarha. Izveštaj Blumberga je u aprilu dobro izneo ovu situaciju:

“Što se tiče Deripaske, on će opet dobiti pomoć od ruske vlade. Rusal je upozorio da bi sankcije mogle značiti neizvršenje dela duga. To će se najverovatnije dogoditi sa njegovih više od 1 milijarde dolara duga. Ali, kao i uvek, najveći kreditori ove kompanije su ruske državne banke, a Kremlj će zadržati Rusal solventnim, na ovaj ili na onaj način, preusmeravajući se ka azijskim tržištima. To neće biti velika glavobolja za Putina: On je video i gora vremena, uključujući i sa Rusal tokom finansijske krize.“

I to je najvažniji deo.

Kada se trenutne pozicije olakšaju i tržište aluminijuma se prilagodi novoj realnosti američke hiper agresije za ponovno započinjanje industrije koja Rusiji zaista nije potrebna samo da bi zadovoljili Trampove zastarele stavove o trgovini, poslovanje Rusala neće biti toliko usredsređeno na SAD.

Stoga će svet s vremenom postati manje izložen pustošenju američkog finansijskog napada. Rečeno je ranije da je Kina odgovorila na ovo tako što je izdala nove fjučers ugovore u juanu za industrijske metale.

Šta mislite, zašto su to uradili?

Da li će to naneti bol u kratkom roku? Da. Evropa će iskusiti još toga, kao i Azija.

Da li će mnoge kompanije imati strah da će biti sankcionisane i novčano kažnjene od strane SAD zbog poslovanja sa Rusalom? Da. To se dešava sada. Da li će ovo pogoršati ekonomske uslove u Evropi? Naravno.

Ali, ako se Deripaska pokori, kao što izgleda da hoće, onda će se tržište aluminijuma smiriti a Trampove sankcije će izgledati glupo.

Sankcije su mač sa dve oštrice

Ukupan rezultat će biti da će više tržišta aluminijuma poslovati u juanu pre nego u dolaru, uredno izbegavajući sankcije i bilo kakve buduće pretnje. Zbog ludosti izazvane haosom preko noći u aprilu, bilo koji dobavljač/potrošač aluminijuma će biti oprezan po pitanju još jednog takvog propisa od Imperatora u Vašingtonu.

I, kao takvi, oni će diverzifikovati valute u kojima kupuju i prodaju aluminijum. To neće biti promena preko noći, ali će biti trend koji kada jednom počne, samo će dobiti ubrzanje.

Kina može i uspostaviće konvertibilnost svojih fjučers ugovora u zlato putem Šangajske berze kako bi ublažila brige o izvlačenju novca iz zemlje.

Dakle, ovi potezi Trampa nisu samostalni i čini se da ih je izradio u kolektivnoj strategiji, ali to je potez očajnika i Imperije koja ubrzano propada. Amerika jednostavno mora da glumi moćnog siledžiju kako niko ne bi video njegov pad. Ali, stvarnost je da Rusija i Kina, dva giganta koji dolaze kao globalni dominatori, polako i profesionalno ruše Imperiju, bez šansi za opstanak. Vidljivo je da i ovim potezom Amerika nevoljno tera kapital iz dolara u juan.

Maltretiranje vaših potrošača nikada nije dobitna strategija na tržištu, a to je upravo ono što Trampova politika sankcija radi, maltretira potrošače dolara. Poverenje je dugo bilo najsnažniji atribut dolara i glavni je razlog zašto je on dominirao trgovinom i rezervama.

Ali postoji granica koliko toga vaši potrošači mogu podneti. A Tramp mnogo pomera te granice. A kada koristi od upotrebe dolara budu premašene dugovima, ljudi će se prirodno okrenuti od njega.

Putin je ranije, a i u budućnosti će koristiti mini krize poput ove da dalje očisti trulež koji je ostao iz Jeljcinovih godina, poput Deripaske, dok radi na izolaciji Rusije od budućih ovakvih napada.

Zapamtite, čak i SAD imaju ograničenja. Ne možete sankcionisati ljude zbog tog što odbijaju da trguju u dolarima. Čak ni SAD nemaju tu moć. Mogu pokušati, ali neće uspeti. Uvek se mogu stvortiti novi sistemi, nove banke i nove institucije.

Neko je postavio super-radar na ostrvu, vidi je kao na dlanu, Rusi ili Kinezi? Pola vojnih baza SAD na udaru! Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: tomluongo.me, webtribune.rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Sastanak Trampa i Putina

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA