Predsednik SAD je tokom obraćanja u ponedeljak rekao da Amerika mora da bude dominantna u svemiru, i najavio da će izdati naredbe Pentagonu i Ministarstvu odbrane da krenu sa procesima za uspostavljanje šestog roda oružanih snaga.
- Svemir će biti značajan i monetarno i vojno. Ne želimo da Kina i Rusija prednjače, uvek smo mi predvodili, već decenijama - poručio je Tramp.
Ipak, uspostavljanje vojnog prisustva u svemiru nije nov koncept, a razvoj naprednih programa van zemljine orbite bili su ključni element tokom administracije Ajzenhauera. Proces se ubrzao tokom Hladnog rata, nakon naglog razvoja satelita i svemirskih programa Sovjetskog saveza.
- Svemir jeste "visoka kota". Iz svemira ne dominirate samo malim geografskim prostorom, već kontinentima i okeanima. Većina vojnih mislilaca zna da je to bojno polje budućnosti - rekao je za Si En En penzionisani američki potpukovnik Rik Fransoa.
Svemirska trka
Nakon Trampove najave oglasio se i republikanac Majk Rodžers iz Alabame, kongresmen koji se dugo zalagao za ovaj potez, ističući da Rusija i Kina prestižu Ameriku u svemiru.
- Budućnost ratovanja je tamo, i moramo da budemo ispred drugih zemalja zarad nacionalne bezbednosti - rekao je.
Kako pišu američki mediji, postoje i dobri razlozi za užurbanost. Predsednik Rusije Vladimir Putin predstavio je novo moćno rusko oružje, u vidu krstarećih raketa koje izbegavaju radare, kao i nevidljive "Avangarde".
Slični potezi stižu i iz Kine. Iako su tamošnji zvaničnici uvek isticali miroljubive motive iza svog istraživanja svemira, Kina je već testirala protiv-satelitske i antibalističke rakete, za koje stručnjaci kažu da mogu da unište većinu američkih komunikacionih satelita.
Zbog ovih koraka u međunarodnoj javnosti javila se bojazan da se obnavlja svemirska trka u naoružanju.
Razvoj tehnologija
Za sada, svemirsko oružje deli se u tri kategorije. Ono koje gađa objekte u svemiru sa zemlje, poput lasera i ometača. Zatim oružje u svemiru koje može da gađa druge objekte u svemiru, i ono koje iz svemira gađa mete na Zemlji. Trenutno, samo tri sile imaju mogućnosti da uspostave svoje vojno prisustvo iznad planete - Rusija, Kina i Amerika.
Iako su SAD prva zemlja koja je razvila protiv-satelitsko oružje, još za vreme DŽona Kenedija, većina tehnologija je zastarela zbog pretpostavke dominacije u svemiru. Slično su atrofirali i ruski programi po završetku Hladnog rata ali ih sada obnavljaju, dok Kina intenzivno gradi svoje svemirske mogućnosti, i ofanzivne i defanzivne.
Labavi mirovni sporazum
Ugovor o svemiru koji je priznalo više od 100 zemalja uključujući i SAD, ograničava neke vojne aktivnosti, ali ne mnogo, ističu stručnjaci. Dok je nuklearno i oružje za masovno uništenje zabranjeno, ono sa odbrambenim svojstvima nije, navodi portal "Mašable". A kako sve više zemalja počinje da se pozicionira u svemiru, odbrana prostora postaje sve značajnija.
Kina je tako 2007. godine oborila svoj satelit, samo da bi pokazala šta može.
Tramp ipak ne može sam da stvori ceo novi rod vojske, za koji treba da se otvori nova pozicija za generala sa četiri zvezdice, novim uniformama i najbitnije, novim budžetom. Takav potez zahteva i ulogu Kongresa SAD.
Stručnjaci ističu da je najverovatnija opcija da se svemirska komanda američkog vazduhoplovstva jednostavno odvoji i samostalno uspostavi, a njena uloga verovatno bi zvanično ostala defanzivne prirode.
Iranski narod neće popusti pred pritiskom SAD. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Blic