Najnovije

Da li će "briselska" nedelja doneti i kompromis?

Za isti sto u Briselu sutra će ponovo sesti predsednici Srbije i Kosova Aleksandar Vučić i Hašim Tači. Srpski predsednik nije optimista, a kosovski želi da se pregovori što pre okončaju.

Vučić Mogerini (Foto: Sinhua)

Kompromis je reč koja je prethodnih nedelja bila najviše povezana s kosovskim pitanjem, a analitičari ocenjuju da posle sutrašnjeg sastanka, ipak, nećemo znati da li će ga i biti.

Uz rusku narodnu, ljubavnu pesmu predsednik Srbije odlazi u Brisel na nastavak dijaloga Beograda i Prištine o kojem danas nije želeo da govori. "Može samo ako je u vezi ovoga što radimo danas, samo ne o Kosovu", poručio je novinarima.

Prošle nedelje nije bilo dana kada državnih vrh nije pomenuo nastavak pregovora. Predsednk Srbije poručivao je da je pesimista. "Imajući u vidu sve izjave koje su dolazile prethodnih dana od aktera, nečega što bi trebalo da bude dijalog prilično sam obeshrabren".

Premijerka Srbije pokušala je da ohrabri predsednika. Posle njene izjave da je "Kosovo bilo Srbija" objasnila je da je naša zemlja spremna za kompromis.

"Kompromis znači da napustimo komforno mišljenje šta je to gde je Kosovo je srbija ili Srbija će priznati nezavisnost Kosova - to su dva sedišta koja mi moramo da napustimo da bismo počeli da razgovaramo oko Kosova", rekla je Ana Brnabić.

Ministri u Vladi poručuju da je kompromis neophodan, ali da do njega treba da stignu tri strane Beograd, Priština i međunarodna zajednica.

"Ako se bude institiralo na rešenjima koja su unapred zacrtana, mislim da će to predstavljati samo korak unazad", kaže ministar LJajić.

Potpisnik briselskog sporazuma Ivica Dačić podseća da jedan korak iz sporazuma nije napravljen i da i dalje nemamo Zajednicu srpskih opština.

"Sada imate nove neke ideje koje govore da bi Srbija trebalo da prihvati da Kosovo uđe u UN i da će tek tada biti formirana ZSO. Ja mislim da se ovde potcenjuje i precenjuje efekat pritiska koji neko može da izvrši na Srbiju, hrabrost, smelost i čvrstina Srbije da brani svoje nacionalne i državne interese", rekao je Dačić.

Na Kosovu ne pominju Zajednicu srpskih opština, ali tvrde da će se na "pregovaračkom stolu naći i pitanje granica".

"Uveren sam da je došlo vreme da se posle razgovora na jedan ili drugi način potpiše jedan istorijski sporazum između Kosova i Srbije, kojim će biti okončan bolan odnos stariji od 100 godina", naveo je kosovski predsednik Hašim Tači.

Tri meseca od poslednjih pregovora, kako ocenjuju analitičari, na Kosovu se samo stvorila nebezbedna situacija.

"Imamo incidente, političke svađe, atmosferu međusobne krivice, a istovremeno se šalju poruke - i Tači i Vučić - kompromis, kompromis, mir, mir", kaže Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose.

"Generalno, da bi to bio istorijski iskorak, da dođe do istorijskog sporazuma, ali ne znamo da li postoji volja dok ne dođe do tih susreta, jer ne znamo da li će oni doneti neku agendu ili će biti samo susreti kako bi se dijalog nastavio", navodi novinar Idro Seferi.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić u januaru je izjavio da neće biti nastavka dijaloga u Briselu dok Srbija ne dobije odgovore o ubistvu Olivera Ivanovića.

Pročitajte OVDE kakva se to opasnost nadvila nad Balkanom?

Izvor: N1

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Vučić o napadima na sina i brata.

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA