Najnovije

REČ STRUČNJAKA O IZAZIVANJU PANIKE: Afera "Metan u vodi" i pritisci političara (VIDEO)

Sa advokatom Milanom Antonijevićem, predsednikom Komiteta za ljudska prava – YUCOM, o tome da li je izazivanje panike proverenim ili neproverenim informacijama od javnog značaja krivično delo, ko i odgovara za takve postupke, kao i o drugim brojnim aktuelnim temama koje utiču na društveno-političku scenu u Srbiji govorio je Predrag Petrović, autor i voditelj nove emisije „Presek“ koja se emituje na televiziji „Helm Kast“.

Advokat Milan Antonijević (Foto: HelmCast)

„Izazivanje panike i nereda svakako je krivično delo koje kao takvo postoji u našem krivičnom zakoniku i koje određuje da ljudi koji putem javnih medija ili na neki drugi način šire lažne vesti i tako doprinose da se javnim mnjenjem građana manipuliše odgovaraju za svoje postupke”, naglasio je Antonijević. 

On je takođe dodao da se najbolje primećuje nemoć sudske vlasti, kao i strah pravnog aparata u borbi sa širenjem panike najbolje osetila 2014. godine, tokom poplava koje su pogodile Srbiju kada se pokazalo da se ovo krivično delo upotrebljava na jedan pogrešan način, i da svi oni koji su svojim tvrdnjama mogli da izazobu paniku nisu gonjeni, nego su to bili nasumično izabrani građani. Govoreći o načinu funkcionisanja pravosuđa u Srbiji kao o čudnom procesu Antonijević je upozorio da bi Srbija trebalo da prođe proces reforme pravosuđa da bi građani zaista sa izvesnošću znaju šta ih očekuje kada se nađu pred sudom, i da je neophodno da sud usaglasi svoju praksu. 

„Neophodno je setiti se da su i tokom takozvanih širenja panike u 2014. godini, ali i danas kada je u pitanju slučaj afere sa metanom u vodi, državni zvaničnici bili ti koji su apelovali na tužilaštvo da se moraju strogo kazniti oni koji izazivaju paniku, što je svakako direktan pritisak izvršne vlasti na sudsku,“ istakao je on, dodajući da je paradoks koji nažalost postoji to da se sa jedne strane u ovakvim slučajevima gde nema elemenata krivičnog dela, ali kojima je posvećena pažnja državnih čelnika tužilaštvo pokreće postupke koji se od njega na neki način i traže i očekuju, dok sa druge strane, oni slučajevi kojima izvršna, odnosno politička vlast, nije posvetila dovoljno pažnje ili očekuje da se o istima ćuti, a u kojima su sadržani svi elementi krivičnog dela, tužilaštvo zapravo i usteže da pokrene krivični postupak. Tu se naravno govori o oblasti korupcije, lažnih vesti, manipuacija informacijama od javnog značaja...

„Reforma pravosuđa nije obaveza Srbije prema Evropskoj uniju, već prema građanima Srbije, i u samim analizama javnog mnjenja vidi se da je apsolutno većinski procenat građana za sprovođenje reformi pravosuđa nasuprot onom procentu građana koji su za ili protiv puta Srbije ka Evropskoj uniji. Stoga reformu pravosuđa koje će prema svima biti isto od Srbije ne zahteva EU, već građani Srbije“, objasnio je Antonijević.

Snimak hapšenja u centru Beograda zbog uništavanja znaka terorista OVK pogledajte OVDE.

Izvor: Pravda/HelmCast

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Čedomir Antić predlaže podelu Kosova.

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA