„Članovi Parlamentarne skupštine Saveta Evrope iz Rusije su izbačeni iz Parlamentarne skupštine Saveta Evrope pod optužbom takozvane aneksije Krima. Ova skupština je donela nekoliko deklaracija i rezolucija u vezi sa Rusijom, u proteklih nekoliko godina, o demokratiji i ljudskim pravima u Ruskoj Federaciji.“
Šešelj je istakao da je narod Krima rekao svoje, 16. marta 2014. godine, i odlučio da ne želi da ostane u državi koja je prolazila kroz renesansu fašizma uz sledbenike Stepana Bandere, koji je preuzeo vlast u Kijevu. Narod Krima nije želeo da njihova sudbina bude kao sudbina njihovih zemljaka u Odesi.
Što se tiče demokratije u Rusiji, Aleksandar Šešelj je rekao da bi prethodni izbori trebalo da budu lekcija demokratije celoj Evropi, jer je izlaznost bila veća od 70% i Vladimir Putin je osvojio više od 75%, a u Republici Krim, više od 90% glasova. Dok je, na primer, izlaznost na izbore za Evropski parlament bila manja od 45%.
Za kraj svog izlaganja, Šešelj je zaključio da je Krim deo Ruske Federacije i takođe politički subjekat Federacije. Dakle, trebalo bi da se evropske zemlje vrate svojim prvobitnim osnovama, kao što bi i evropske institucije trebalo da se vrate svojim osnovama, umesto što podržavaju neonacističke režime širom kontinenta, a evropske institucije, koje sebe nazivaju demokratskim, bi trebalo da uče od Rusije.
Izvor: Pravda