Gojaznost
Gojaznost je generalno povezana sa glavoboljom, potvrdila su istraživanja s Univerziteta DŽon Hopkins.
Rezultati istraživanja pokazali su da što je viši indeks telesne mase, to će pre povremene glavobolje da se pretvore u hronične. Fizička aktivnost i gubitak kilograma mogu da pomognu da se smanji učestalost boli ili da ona potpuno nestane.
Manjak vitamina D
Istraživanje Univerziteta Istočne Finske pokazalo je da manjak vitamina D i sunčeve svetlosti povećava rizik od hronične glavobolje. Naučnici su istraživali nivo ovog vitamina kod 2.600 osoba, a oni kojima je on bio najjniži, bili su skloniji hroničnim glavoboljama od drugih. Takoeđe, češće su zabeležene i kod pripadnika jačeg pola i to izvan letnjih meseci.
Jako svetlo
Oni koji pate od glavobolja izbegavaju jako svetlo i više vremena provode u zamračenim prostorijama. Zdravstveni centar Bet Izrael otkrio je vezu između očnih i moždanih neurona koji kontrolišu fizičke parametre poput kucanja srca, guboitka daha, umora i mučnine.
Istraživanje je pokazalo da osim toga što su od osvetljenja dobili glavobolju, te osobe su zbog njega bile nervozne, ljute, ankciozne..
Oluja i grmljavina
Naučnici s Univerziteta u Sinsinatiju pokušali su matematičkim metodama da otkriju da li je svetlost sama po sebi uzrok mnogih glavobolja ili je ona samo deo vremenskih prilika koje uzrokuju bol. Rezultati su pokazali da postoji 19 odsto više šanse od glavobolje za vreme grmljavine, što znači da ona ima jedinstveni uticaj na ljude i njihovu osetljivost na glavobolje.
Depresija i anskioznost
U Medicinskom centru nacionalne odbrane na Tajvanu, 588 pacijenata koji su patili od glavobolja učestvovali su u istraživanju koje je pokazalo da su u većini slučajeva, anksioznost, depresija i manjak sna glavni razlozi za bol u glavi.
Mnogi faktori poput emocionalnog nemira i učestalih glavobolja mogu da utiču jedno na drugo kroz česte psihopatološke mehanizme. Na primer, emocionalni odgovori imaju potencijal da promene percepciju boli i modifikuju je kroz određene signalizirajuće puteve.
Lekovi koji sadrže kodein
Uzimanje velikih doza lekova koji sadrže kodein mogu da prouzrokuju jake glavobolje, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Adelajdu. To je čest problem s ljudima koji su osetljivi na bol. Dugoročno, uticaj ovih lekova pre će da pogorša problem s glavoboljom nego da mu pomogne.
Najbrži recept za mršavenje svih vremena pogledajte OVDE.
Izvor: zdravakrava.hr