Ovo je poručila premijerka Ana Brnabić, otvarajući u američkom Kongresu svečanost povodom 100. godišnjice podizanja srpske zastave na Beloj kući, počasti koja je samo dva puta odata u istoriji SAD - našoj zemlji i Francuskoj. Ona je u obraćanju kongresmenima, senatorima i predstavnicima Stejt departmenta, ukazala da je zajedničkim radom moguće dostići nekadašnji nivo prijateljstva i saradnje.
- Treba da čuvamo i negujemo nasleđe naše zajedničke borbe za slobodu i nezavisnost. Veoma je važno da nastavimo da promovišemo što plodonosniju i prosperitetnije odnose SAD i Srbije. Današnji svet nije isti kao onaj od pre sto godina, ali i dalje se suočavamo sa velikim izazovima, sa kojima treba da se nosimo zajedno, ruku pod ruku, kao nekada.
Brnabićeva je u sredu pre govora u Kongresu razgovarala sa predsednikom Svetske banke DŽim Jong Kimom i sa ministrom finansija SAD Stivenom Mnučinom.
Tema razgovora sa Jong Kimom, bio je napredak u procesu pristupanja EU i nastavak ekonomskih i strukturnih reformi.
- Srbija je zahvalna Svetskoj banci na dosadašnjoj podršci, pre svega u oblasti energetike, zdravstva, obrazovanja, infrastrukture, reformi javnog sektora, razvoju finansijskog i sektora malih i srednjih preduzeća - istakla je Brnabićeva.
Predsednik Svetske banke DŽim Jong Kim, preneo je svoje utiske o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, kao pravom vizionaru i strateškom lideru u celom regionu, koji je imao hrabrosti da započne ozbiljne reforme.
U srdačnom i otvorenom razgovoru sa ministrom finansija SAD istaknuto je da su Sjedinjene Države jedan od najvećih stranih investitora u Srbiji. Iznet je podatak da američke kompanije zapošljavaju oko 17.000 ljudi, a da su od 2001. godine SAD u Srbiju uložile oko milijardu dolara u razvojnu pomoć.
Brnabićeva je ponovo pozvala Mnučina da poseti Srbiju, koji je rekao da bi voleo da dođe sledeće godine.
Prvog dana posete SAD, u utorak, premijerka je imala više susreta sa članovima Kongresa i Senata, sa kojima je razgovarala o jačanju veza SAD i Srbije, očuvanju stabilnosti na Kosovu i Metohiji i o važnosti ostanka Kfora u nesmanjenom sastavu u južnoj srpskoj pokrajini. Ona je sagovornicima predstavila i dosadašnje ekonomske reforme i rezultate Srbije, kao i pravac kojim se zemlja kreće:
- Došla sam ovde da predstavim i novu Vladu i neke prioritete koje Vlada ima, šta je ono što je Srbija uspela da postigne u ekonomskim reformama pod vođstvom Aleksandra Vučića kao premijera prethodne vlade, šta je ono što je moj zadatak kao premijera danas - kuda da vodimo Srbiju.
Na sastancima sa kopredsedavajućim Srpskog kokusa, kongresmenima Tedom Poom i Emanuelom Kliverom, kao i sa članicom Spoljnopolitičkog komiteta američkog Senata DŽin Šahin, pričalo se i o politici Srbije, našim evropskim integracijama i evropskim aspiracijama, kao i o regionalnoj stabilnosti.
Brnabićeva je navela da će u Vašingtonu zatražiti podršku SAD za uklanjanje naše države sa liste zemalja pod pojačanim nadzorom.
Obeležavanju 100. godišnjice podizanja srpske zastave nad Belom kućom, u sredu u Kongresu, prisustvovao je i šef diplomatije Ivica Dačić. On bi u četvrtak trebalo da učestvuje na Ministarskoj konferenciji posvećenoj religijskim slobodama, na poziv državnog sekretara SAD Majka Pompea. Takođe, tokom Dačićevog boravka u Vašingtonu, planirani su susreti sa savetnikom za nacionalnu bezbednost DŽonom Boltonom i sa pomoćnikom državnog sekretara Vesom Mičelom.
Medalja za kongresmena Poa
Premijerka Ana Brnabić uručila je Tedu Pou, kopredsedavajućem Srpskom kokusu u američkom Kongresu, medalju kojom ga je odlikovao predsednik Aleksandar Vučić. Ona je rekla da medalja simbolizuje zahvalnost Srbije i njenog naroda za to što je kongresmen Po godinama neumorno i sa velikom strašću radio na promociji prijateljstva dve nacije i jačanju naših veza.
Janković i Tadić prave građanski savez? Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Večernje novosti