Piše: Srđa Trifković
Posle poraza Hilari Klinton, šokantnog za američki dvostranački establišment, izgledalo je da Donald Tramp – milijarder, ali od strane vladajuće elite prezrenii politički autsajder – ima priliku da okrene novi list. NJegov slogan „Amerika na prvom mestu“ nije bio poklič hegemoniste, već odraz spoznaje da treba odbaciti globalnu imperiju i vratiti se transakcionoj diplomatiji u cilju trezvene zaštite američke bezbednosti i prosperiteta u hobsovskom svetu.
Trampovo predizborno odricanje od težnje za globalnom dominacijom i stav da se svet ne može oblikovati prema vrednostima američke elite – nikad nije bilo prihvatljivo kontrolorima medija i think–tank nomenklature.
Svi delovi obaveštajnog, odbrambenog i vojno-industrijskog konglomerata – ukratko, duboka država SAD – od samog početka su pružali tvrdi otpor Trampovom pokušaju da preispita definicije „interesa“ i „pretnji“. Posebno im je smetalo što se drznuo da dirne u tri svete krave konsenzusa američke elite: (1) u nesputanu imigraciju, (2) tretman Rusije kao zakletog neprijatelja SAD, i (3) carinama neopterećenu, globalizujuću „slobodnu trgovinu“.
Postojanje i delovanje duboke države SAD nije plod teorije zavere. U američkoj praksi i nema potrebe za zaverom, jer svi njeni pripadnici funkcionišu po spontanoj matrici zajedničkog sistema vrednosti i zajedničkih interesa. U ponašanju i odnosima između vrhova obaveštajnih struktura, analitičkih institucija, činovničkog aparata i medija vazda je prisutna zaverenička spremnost na kršenje zakona.
Ona je bila očigledna i 2016. u pokušaju ključnih funkcionera FBI DŽejmsa Komija i Pitera Stroka da ilegalnim manipulacijama istražnog postupka glavne federalne bezbednosne agencije obezbede pobedu Hilari Klinton. Učesnici u tom procesu, naravno, gaje duboki prezir prema demokratskim institucijama. Da citiramo gđu Klinton, oni posebno preziru morone koji su glasali za Trampa i koji nastanjuju „zemlju preleta“ (flyovercountry) između dve okeanske obale SAD, duž kojih pak živi sav pristojan, liberalno-kosmopolitski svet.
Operativci američke duboke države bili su protiv Trampa a priori.
NJegove kritike na račun otuđene elite, koje je ponovio čak i prilikom inauguracije; njegova kritika multilateralnih sporazuma i ekonomskog globalizma u celini; a pre svega njegovo odbacivanje globalno-imperijalne matrice i izričito prihvatanje spoljnopolitičkog realizma tokom kampanje, bilo je u suprotnosti sa njihovim ubeđenjima i interesima establišmenta, izraženim u moći i novcu.
Oni uistinu predstavljaju „vašingtonsku močvaru“ čije isušivanje je Tramp u mnogo navrata najavio tokom predizborne kampanje.
Ta je močvara dobila kolektivni napad histerije posle Trampovog sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Helsinkiju 16. jula – a pogotovu nakon što je na konferenciji za novinare koja je usledila, odbio da podrži navodne nalaze američke obaveštajne zajednice o ruskom mešanju u izborni proces 2016.
Istog časa, na videlo su izbile latentne podele među republikancima, gde je stranački vrh vazda bio nenaklonjen Trampu.
Predsednik je propustio šansu da Rusiju direktno optuži za mešanje i da uputi strogo upozorenje oko budućih izbora“, vajkao se senator Lindzi Grejam, „što će Rusija smatrati kao znak slabosti“.
Republikanski senator DŽef Flejk rekao je da su Trampove izjave „sramotne“: „Nikad ne bih pomislio da ću videti našeg predsednika da stoji pored ruskog predsednika i da krivi i SAD za rusku agresiju“.
Predsednik Predstavničkog doma Pol Rajan, takođe republikanac, poručio je Trampu da mora da ima u vidu da „Rusija nije naš saveznik“: „Nema moralnog izjednačenja između SAD i Rusije, koja ostaje neprijateljski nastrojena prema našim najosnovnijim vrednostima i idealima. SAD moraju da se usredsrede na to da Rusija bude odgovorna za to što čini i da okončaju njene podle napade na našu demokratiju“, i dodao da „nema dvoumljenja“ da se Moskva mešala u izbore 2016.
Republikanski senator DŽon Mekejn, koji nikada nije video rat koji mu se ne bi dopao, rekao je da je Tramp napravio „svestan izbor da brani tiranina“ i da je ostvario „jedan od najsramnijih nastupa jednog američkog predsednika u mom sećanju“.
Senator Bob Korker iz Tenesija rekao je da Tramp čini da SAD izgleju kao slabić.
Demokrate su naravno otišle korak dalje. Daćemo tek jedan uzorak: njihov kongresmen DŽimi Gomez je rekao da Tramp nastavlja da prodaje SAD Putinu i Rusiji, a ne braniti interese SAD je po njemu na granici izdaje.
Najuticajniji operativci duboke države nisu zaostajali u retorici.
Bivši šef Centralne obaveštajne agencije DŽon Brenan, koji se na tom položaju nalazio od 2013. do 2017, ocenio je da je ponašanje Trampa u Helsinkiju bilo „ništa manje od akta izdaje“: „Ne samo da su Trampove reči bile imbecilne, nego je i on sam potpuno u Putinovim rukama. Republikanci-patriote, gde ste?“
Da se podsetimo: već 16. decembra 2016. godine, posle Trampove pobede ali pre njegove inauguracije, Obamin izabranik DŽon Brenan izneo je tvrdnju – nepotkrepljenu dokazima, ali medijski prezentovanu kao nesumnjivu – da je Kremlj sajber-operacijama aktivno uticao na američke izbore.
Od tada je postalo savršeno jasno da je američka tzv. obaveštajna zajednica skroz pod kontrolom operativaca duopolnog establišmenta.
U istom tonu – poput Brenanove optužbe za veleizdaju (sa jasnom implikacijom da je potreban impičment da bi se izdajnik u Beloj kući obuzdao) – bile su sročene zapenušene izjave bezbrojnih analitičara i medijskih komentatora, uvodničara vodećih dnevnih listova (NJujork Tajmsa i Vašington Post,a pre svega) i voditelja glavnih TV kanala, poput Andersona Kupera.
Ovo je savršeno predvidivo, jer korporativnu medijsku mašinu u SAD poseduju pripadnici iste elitne klase koja kontroliše i tokove novca, članove Kongresa i vojno-industrijski kompleks.
Od trenutka kada je ušao u kampanju, Tramp se suočio sa ekstremnim neprijateljstvom korporativnih medija. Ono je u proteklih deset dana od sastanka u Helsinkiju poprimilo patološke razmere.
Sada u razgolićenoj formi vidimo kako deluje sprega ključnih komponenti neformalne vlade u senci.
Suprotno Trampovim namerama, ne obazirući se na izbornu volju građana, oni su rešeni da nametnu svoju agendu. Aktivna sabotaža izvršne vlasti od strane birokratskog aparata predstavlja dodatnu pretnju Trampovom opstanku: kao što se videlo na primeru istražitelja FBI Pitera Stroka, federalna birokratija predstavlja monolitni bastion liberalnog establišmenta.
Tokom predizborne kampanje 2016, čak 95% donacija činovnika zaposlenih u četrnaest federalnih agencija pripalo je kampanji Hilari Klinton.
Lider demokrata u Predstavničkom domu Nensi Pelosi već je početkom februara 2017. pomenula mogućnost Trampovog impičmenta. Da bi tu mogućnost držali kao trajni adut, u beskraj se nastavlja mučna inkvizicija specijalnog istražitelja Roberta Mjulera o navodnim vezama Trampove kampanje sa Rusima. To što posle prethodne duge istrage ni FBI ni kongresne istražne komisije nisu našle nikakav dokaz o umešanosti Rusa samo „dokazuje“ koliko su Rusi prepredeni i opasni, ali Mjuler traži načina da Trampu dođe glave drugim sredstvima (poreske i finansijske neregularnosti članova njegovog tima, na primer).
Nema dokaza da je ma ko iz Trampovog tima ikada bio umešan u ma kakve ilegalne rabote, ali se u Vašingtonu puko izražavanje sumnje u narativ tretira kao dokaz da je skeptik – po definiciji – ili Putinov plaćenik i izdajnik, ili naivna budala, a možda još ponajgore: Trampovac.
Posle nedavne posete američkoj prestonici, mogu samo da konstatujem da atmosferom paranoidne histerije – koja danas vlada u Vašingtonu – nije nikada mogao da se pohvali pokojni senator DŽo Makarti, inicijator «lova na veštice» 1950-tih. Međutim, Feliks Đeržinski i Andrej Višinski bi takvim stanjem bili nesumnjivo ponosni.
Fikcija postaje operativna stvarnost, optužbe postaju dokaz krivice. Ludilo je kolektivno, a saučesnici veruju da su moralno superiorni jer poseduju višu istinu.
Ničim dokazano rusko hakovanje servera Demokratskog nacionalnog komiteta i Podestinog laptopa je misterija, ali ne i skandal.
Pravi skandal na drugoj je strani: pitanje ko sve unutar vlade SAD i oko nje aktivno radi na pokušajima diskreditovanja i političke likvidacije predsednika SAD?
Oni su istinski nosioci subverzije i razgradnje demokratskih institucija.
Što se konkretno Rusije tiče, već na kraju Trampovog prvog meseca na vlasti paranoidne odlike javnog diskursa o svim ruskim pitanjima uveliko su uhvatile korena. Korporativna medijska mašina i njeni sponzori sada su eskalirali antirusku mržnju i strah.
Ništa slično nije viđeno ni u najmračnijim danima hladnog rata. Ideološka i emocionalna rusofobija liberala savršeno se spojila sa geopolitički uslovljenim neprijateljstvom prema Rusiji operativaca duboke države u obaveštajnom i nacionalno-bezbednosnom aparatu i kongresnom duopolu. Plod te nesvete alijanse je jedan nadrealistički narativ dostojan Gebelsa. On u monolitnu celinu spaja navodno ničim neizazvanu „rusku agresiju“ u Ukrajini, Putinove agresivne namere prema susedima duž obala Baltika, ratne zločine u Siriji, podsticanje političke destabilizacije u Zapadnoj Evropi i na Balkanu, grubo mešanje u američki „demokratski proces“ i brutalnu represiju – uključujući ubistva opozicionara – kod kuće.
Iskonstruisana je savršeno fiktivna ruska „pretnja“ koja svaki pokušaj Trampovog dijaloga sa Moskvom proglašava za slabost, kapitulaciju i izdaju. Na sceni je zapenušeni front tvrdog odbacivanja svakog detanta, savez levog i desnog rusofobnog tabora, konzervativnog i liberalnog.
Pritom je u današnjem Vašingtonu proces kreiranja spoljne politike postao difuzan više nego ikada u dosadašnjoj istoriji nacije. Primera radi, jula 2017. godine Kongres je usvojio zakon o novim sankcijama Rusiji i time ograničio Trampov autoritet da ih samostalno ukine. Ovo je učinjeno uprkos primedbama Bele kuće da bi taj zakon ugrozio sposobnost izvršne vlasti da vodi spoljnu politiku shodno ustavnim ovlašćenjima.
U ključnom pitanju odnosa sa Rusijom, predsedniku je tako uskraćena mogućnost da deluje kao racionalni donosilac odluka. NJegove ruke su praktično vezane.
Ništa manji presedan predstavlja sistemska neusklađenost – koja se povremeno graniči sa otvorenom šizofrenijom – a koja vlada u Trampovom timu. NJegova ambasadorka u Ujedinjenim nacijama Niki Hejli otvoreno mu protivreči, izjavljujući npr. „Ne možemo verovati Rusiji i nikada ne bi trebalo da verujemo Rusiji!“ Tako frapantna neusklađenost stavova u gornjim ešelonima izvršne vlasti SAD bukvalno je bez presedana.
Domaća ograničenja u vođenju spoljne politike uvek su prisutna u većoj ili manjoj meri. U Vašingtonu ona su posle samita u Helsinkiju postala ekstremna, bez presedana u savremenoj istoriji međunarodnih odnosa.
„Trajna država“ SAD vazda je odbacivala legitimnost Trampovog izbora i pokušavala da mu nametne svoj program – bolje rečeno, kontinuitet postojećeg programa. Sada sledi aktivni pokušaj promene režima. Prvo ćemo biti svedoci kvazipravnog puča po recepturi skidanja sa vlasti Ričarda Niksona iz leta 1974, pri čemu je specijalni istražitelj Robert Mjuler (dubokodržavni operativac prvog reda) ključni igrač.
Ako taj scenario ne uspe, za očekivati je da će biti primenjen plan B, već viđen u Dalasu 22. novembra 1963.
Najoštrije optužbe Vuka Jeremića na račun Aleksandra Vučića pogledajte OVDE.