„Vojna olimpijada“ na kojoj učestvuju i pripadnici Vojske Srbije počela je 28. jula i trajaće do 11. avgusta, kada će Kustinim nastupom i velikim vatrometom na vojnom poligonu u Alabinu Igre biti zatvorene.
Kusturica je nakon zatvaranja „Vojne olimpijade“ pozvan i na svečani prijem koji tradicionalno organizuje ruski ministar odbrane i kome prisustvuju ministri odbrane, načelnici Generalštaba i predstavnici vojnog vrha zemalja-učesnica Igara.
„Ugovor je potpisan i Kusturica će faktički zatvoriti Vojne igre 11. avgusta. U koncertu će učestvovati više umetnika koji će izvesti po jednu pesmu, dok će Kusturica izvesti tri pesme, što će označiti i kraj Igara“, potvrdio je Mirko Radenović, menadžer Emira Kusturice i „No smoking orkestra“.
Ovo nije prva saradnja čuvenog srpskog umetnika sa ruskim Ministarstvom odbrane, ali je ovo prvi nastup Kusturice i „No smoking orkestra“ na jednom ovakvom događaju.
„Ovo je prvi put da Kusturica nastupa na ’Vojnoj olimpijadi‘, ali ne i poslednji, zato što sa ruskim Ministarstvom odbrane sarađujemo u različitim pravcima“, rekao je Radenović, ali nije želeo da otkriva o kakvim projektima je reč.
Kusturica je zimus na poziv ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua učestvovao u stvaralačkom projektu „Susret sa pravim ljudima“ i bio je prvi stranac koji je gostovao u tom projektu.
Šojgu i Kusturica su tada razgovarali o zajedničkoj borbi za očuvanje slovenskih vrednosti Rusije i Srbije, a takođe su se prisećali i prošlih vremena.
Ruski ministar odbrane je tom prilikom rekao da ga za Kusturicu vezuje dugogodišnje prijateljstvo, a takođe je priznao i da bi želeo sa njim da uradi intervjue u kojima bi srpski režiser bio sagovornik. Kako je rekao, razgovarali bi o životu i umetnosti.
Podsetimo, Međunarodne vojne igre spadaju među najveća i najbolje organizovana vojno-sportska prvenstva na svetu, a organizovana su na inicijativu ministra Šojgua. Prve Igre su održane 2015. godine u Rusiji, a sada se „vojna olimpijada“ paralelno održava i u drugim zemljama.
Ove godine, osim u Rusiji, takmičenja se paralelno održavaju u još šest država: Azerbejdžanu, Belorusiji, Kini, Kazahstanu, Iranu i Jermeniji.
Na ovogodišnjim Igrama učestvuje preko pet hiljada vojnika, 189 ekipa iz 32 zemlje sveta, koji se takmiče u 28 vojnih disciplina, koje obuhvataju gotovo sve rodove konvencionalne vojske.
Pripadnici Vojske Srbije takmiče se u tri discipline — „Tenkovski biatlon“ i „Inženjerska formula“, koji se održavaju u Rusiji i „Snajperska granica“, koja se održava u Belorusiji.
Cilj takmičenja je da se prikaže osposobljenost i obučenost oružanih snaga iz različitih zemalja i da se među raznim armijama razmene profesionalna iskustva.
Pročitajte OVDE kakve to nuklearne mišiće dobija Rusija.
Izvor: rs.sputniknews