Kako komentarišete svakodnevne tvrdnje predsednika Srbije Aleksanra Vučića da država Srbija više nema ništa na Kosovu i Metohiji?
Nelogično je tvrditi da Srbija nema ništa na Kosovu i Metohiji a tražiti podelu i 4 opštine. Dakle, očigledno se radi o laži koja je namenjena domaćoj publici radi nerealnog predstavljanja situacije na Kosmetu. Takođe, ključno pitanje je zašto se traži ulazak takozvanog Kosova u UN ako Srbija nema ništa više na toj teritoriji. Dakle, Vučić zamenjuje teze radi daljeg opstanka na vlasti, ili vođenja LDP politike sa biračkim telom SRS.
Vi ste govorići na Vidovdanskoj akademiji u Baru, između ostalog, rekli da je režim u Srbiji nakon 2012. godine povukao 1200 pripadnika bezbednosti pod oružjem, možete li nam nešto više reći o tome?
Upravo je Vučić ostavio ljude na severu Kosova i Metohije bez zaštite nakon Briselskog sporazuma i omogućio nesmetan ulazak ROSU na tu teritoriju. Do Briselskog sporazuma to nije bill moguće. Oko 1200 naoružanih ljudi, meštana, bilo je zaposleno u civilnoj zaštiti, policiji i drugim formacijama. Zato nakon 2004. godine priština nikada nije pokušala da silom osvoji Sever. Sada nema potrebe za takvom akcijom jer je Vučić predao, sudstvo, policiju, carinu, pravosuđe Prištini. To je izjavio i bivši ministar spoljnih poslova takozvanog Kosova izvesni Seljimi. Nema sumnje da Vučić zasluzuje zbog toga i da dobije jednog dana ulicu u Prištini
Da li je povlačenje srpskih snaga bezbednosti sa Severa Kosmeta zapravo bio uslov svih uslova za uspostavljanje navodne „bliskosti“ predsednika Srbije sa kancelarkom Angelom Merkel, ako imamo u vidu da je to bio njen zahtev i režimu Borisa Tadića, što je on, gle paradoksa, odbijao da uradi.
Ovih 5 godina primene veleizdajničkog Briselskog sporazuma pokazuje da ste u pravu. Radi opstanka na vlasti i bogaćenja problematičnog okruženja, Vučić je pristao da ostavi oko 70 000 ljudi bez zaštite. To može da uradi samo osoba ili vlast koja sledi i sprovodi LDP program. Uostalom, pogledajte kako Čeda Jovanović hvali Vučićevu politiku i biće vam jasno o čemu govorim.
Aleksandar Vučić je na otvaranju fabrike u Pančevu, na samo nekoliko stotina metara od spomen obeležja „Stratište“, gde je ubijeno u Drugom svetskom ratu 7000 Srba, Jevreja i Roma, nemačke investitore nazvao „braćo Nemci“. Da li to predsednik jedne države može sebi da dozvoli? Ispada da je motanje kablova za nemačke firme kompenzacija za predaju Kosova i nova budućnost za Srbe u koju veruje aktuelni režim?
To nije prvi put da predsednik Srbije pokazuje nepoznavanje osnova istorije naroda koji vodi. On u toj oblasti podseća na svog prijatelja Đukanovića koji iz perspektive šverceske svesti tumači istoriju Crne Gore, NJegoša ili Zete. Naravno, kod Vučića imate uticaj Latinke Perović, Bebe Popovića i ostalih drugosrbijanaca i zato imate, kao što bi rekao Milo Lompar, ovakav karikatularni drugosrbijanski diskurs. U takvom diskursu Nemci koji su, kao što kažete činili strašne zločine su nam braća a sultan Murat uzor. Da se ne radi o predsedniku Srbije bilo bi više nego smešno. Kako je takva drugosrbijanska politika nametnuta patriotskom glasačkom telu, pitanje je za sociologe ali i za razbijenu i nesposobnu nacionalnu opoziciju koja nije u stanju da prođe cenzus u trenutku kada je preko 2/3 Srba protiv predaje Kosova i Metohije.
Pročitajte OVDE kako je srpski snajperista Dejan Berić reagovao na posetu Porošenka Beogradu.
Izvor: Pravda