Na ručkama kolica u prodavnicama smešteno je mnoštvo najrazličitijih klica. NJihov broj jednak je broju koji se nalazi u javnim toaletima. Zbog toga bi bilo uputno drške obaviti antibakterijskim maramicama i tek tada ih uzeti u ruke, savetuju stručnjaci.
Jelovnici u restoranima predstavljaju prvi potencijalni izvor infekcije, jer su pravo leglo nevidljive prljavštine. I pri tom niko nikada nije video da ih neko čisti. Posebno oprezan treba biti u popularnim restoranima u koje odlazi veliki broj ljudi. Ne treba dozvoliti kontakt jelovnika i tanjira ili pribora za jelo. Obavezno oprerite ruke nakon poručivanja, što, inače, nije uobičajena praksa.
Kriške limuna u piću i uz piće u kafićima i restoranima takođe treba izbegavati, jer su "obogaćene" različitim infektivnim agensima opasnim po zdravlje. Istraživači koji su naručivali pića u 21 restoranu, otkrili su 25 različitih bacila, uključujući i ešerihiju koli, ali i ostale bakterije. Određenom metodologijom ustanovili su da čak 70 odsto kriški limuna nije "čisto", pa preporučuju da se piće radije naručuje bez limuna i voća uopšte.
Sapuni na javnim mestima takođe su puni bacila. Čak 25 odsto sapuna prepuno je bakterija, jer se većina držača nikada ne čiste detaljno. Zato je uputno da se ruke peru pod mlazom vruće vode oko 20 sekundi, i po mogućstvu koristi gel za pranje koji u sebi sadrži alkohol.
Toaleti u avionima su posebna priča što se tiče čistoće. Prilikom određivanja stepena čistoće, istraživanja su pokazala da su površine u avionskim toaletima prepune ešerihije koli.
U kojim situacijama nipošto ne smete da pijete vodu pročitajte OVDE.
Izvor: Večernje novosti