Ovako je šef diplomatije Ivica Dačić prokomentarisao plan E6 o povezivanju šest zemalja centralne Evrope, kako ih je on nazvao, u čvrst savez. Taj savez bi bio protivteža centralizovanoj Evropskoj uniji, u kojoj bi neprikosnoveno dominirale tri-četiri države, na uštrb svih ostalih, kako zamišlja i promoviše francuski predsednik Makron.
- Činjenica je da je Orban prijatelj Srbije, odnosi dve države su odlični. NJegova ideja o savezu šest država može biti dobar predlog za nas, ali će se o tome svakako izjasniti Vlada i naš državni vrh - poručio je Dačić.
Potencijal rasta
Ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović smatra da ovo nije ideja protivteže ili zamene za EU, već očekivana reakcija na različite predloge o reformisanju EU.
- Ideja je da se zemlje centralne i jugoistočne Evrope, koje imaju potencijal rasta u budućnosti, potencijal političke saradnje zasnovane na srednjoevropskom identitetu i dobrim međusobnim političkim odnosima, okupe i sagledaju kako najbolje da u okvirima EU i buduće reforme promovišu svoje potencijale, posebno u pravcu održivog razvoja. Dakle, to nije zamena za EU, već u okviru EU ideja posebne platforme za saradnju, a velika je stvar što smo pozvani i viđeni u takvom formatu i grupi kao jedina od tih zemalja koja još nije članica EU. Svi znaju da ja već godinama govorim o Srbiji kao zemlji jugoistočne Evrope i južnog dela centralne Evrope, a ne zapadnog Balkana, i to sam uvek naglašavala. Ipak, da ne bude sumnje, nijedna od ovih zemalja neće napustiti okvir EU, već samo razvijati dodatnu saradnju i dodatno nas podržavati na putu članstva u EU, što može samo da nam koristi - navela je Joksimović.
Uspešan format
Profesor Fakulteta političkih nauka Dragan Đukanović smatra da Orbanov savez nastaje na težnji grupe zemalja koje žele da imaju što tešnju saradnju sa susedima. On ovu alijansu vidi kao deo pregrupisavanja unutar EU i proces koji se već dešava.
- Višegradska četvorka se do sada pokazala kao veoma uspešan format, pa je očigledno da Orban želi da ga proširi Rumunijom i Srbijom. Ostaje da se u narednom periodu razmotri ova inicijativa, da se vidi kakva joj je perspektiva, a značajno bi bilo da sve te zemlje u budućnosti u EU imaju mnogo jasniji zajednički stav po određenim pitanjima. Ova alijansa pokazuje da je unutrašnje pregrupisavanje u EU moguće, što je već najavio i Makron - kaže Đukanović i iznosi očekivanja da će ovaj savez imati blagonaklonost SAD.
Uključiti i Crnu Goru
Prema Orbanovim rečima, postoji ideja da i Crna Gora bude deo saveza E6. Ukoliko bi se to ostvarilo, ova unija prostirala bi se od Baltičkog do Jadranskog mora, dve važne, strateške tačke u Evropi.
- Srbija ne pripada Balkanu već srednjoj Evropi, isto kao i Crna Gora - poručio je Orban.
Zorana: Svako povezivanje je dobro
Činjenicu da je Orban, najavljujući svoj plan o uniji E6, apostrofirao infrastrukturu i povezivanje šest država mrežom najmodernijih puteva i pruga potpredsednica Vlade Srbije i ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović komentariše na sledeći način:
- Put Srbije je članstvo u EU, ali svaka vrsta povezivanja sa zemljama koje su već u Uniji ne može biti loša za nas. Svaki auto-put koji povezuje Srbiju sa zemljama EU je koristan, kao i samo povezivanje bilo koje vrste.
Zašto je Orbanov savez važan za Srbiju
1. Politički
Veoma je zanimljivo, a na to je upozorilo i nekoliko sagovornika, da bi Orbanov projekat E6 bez ikakve sumnje imao podršku američkog predsednika Donalda Trampa. Sve ove zemlje (osim Srbije) važe za američke miljenike u Evropi, države koje sa Vašingtonom održavaju izuzetno bliske odnose. Paralelno s tim, to su zemlje koje imaju bliske kontakte i ekonomsku saradnju s Kinom.
2. Geostrateški
Orbanova inicijativa posebno postaje važna kada se sagleda kroz prizmu ideje Emanuela Makrona o Evropi u tri kruga, koju je izneo maltene istog dana kada je mađarski premijer predstavio svoj program u pet tačaka. Jer, da je po Makronovom, samo tri-četiri zemlje činile bi okosnicu EU, u drugom krugu bi bio ostatak sadašnji članica, dok bi za Srbiju i zapadni Balkan, kako naš region sada nazivaju, bio rezervisan treći krug.
3. Ekonomski
Ne treba ni trošiti reči koliko bi srpskoj privredi donelo tržište koje obuhvata više od 90 miliona ljudi. Plus, koliko bi novih investitora privuklo takvo tržište. Kad se na to doda Orbanovo insistiranje na izgradnji mreže najmodernijih puteva i pruga u ovom regionu, jasno je da bi korist bila ogromna.
Kisindžer predlaže Trampu savez sa Rusijom! Šta se događa pročitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf