To je Stejt department odgovorio Glasu Amerike koji ih je tim povodom kontaktirao.
Kako se navodi, prema proceduri SAD, konačnu odluku o izručenju donosi američki državni sekretar i to na osnovu mišljenja sudije.
"S obzirom na to da ima diskreciono pravo da odlučuje o zahtevima za izručenje, državni sekretar može da uzme u obzir i bilo koji pisani materijal koji podnese begunac, njegov advokat ili druge zainteresovane strane, kao i druge spoljnopolitičke ili humanitarne okolnosti", objasnila je novinarka VOA, prenosi crnogorski portal CdM.
Kako je rekla, na Crnu Goru se, kao državu naslednicu, odnosi Ugovor o izručenju koji su 1901. godine SAD potpisale sa tadašnjom Kraljevinom Srbije.
"Prema članu pet tog ugovora, ni jedna strana potpisnica nije obavezna da izruči svoje državljane ili subjekte. Takođe prema članu 6, begunac neće biti izručen ako se utvrdi ili ako on sam dokaže da je krivično delo za koje je optužen, političke prirode", pojasnila je novinarka VOA.
Crnogorski pravosudni organi ranije su za Asadom raspisali "crvenu poternicu" Interpola zbog sumnje da je bio član kriminalne organizacije, koja je planirala da nasilno preuzme vlast i spreči članstvo Crne Gore u NATO.
Zločine NATO nad Albnancima o kojima niko ne govori pogledajte OVDE.