Učinio je to u izveštaju o stanju oružanih snaga Kine u 2018-oj godini. A u izveštaju precizirao:
„Oružane snage Kine su za poslednje tri godine brzo širile zone zaštićenih nadvodnih vojnih operacija i sticale iskustvo u izvođenju takvih operacija u strateški važnim pomorskiim rejonima u svetu, a pritom su, verovatno, obučavale svoje snage za udare protiv SAD i naših saveznika“.
Pentagon u istom izveštaju posebno naglašava:
„Zasad nije jasno kakav signal Peking – ovakvom demonstracijom sile – šalje Vašingtonu“.
Vojni vrh SAD nije otkrio za kakve „udare“ sumnjiči Kineze, ali je profesor DŽordžtaunskog univerziteta Metju Kroenig – u knjizi „Logika američke strategije: zbog čega je važna strateška superiornost“ – procenio da bi prvi masovni ruski nuklearni udar po SAD doveo do uništenja 131 grada i smrti 70 miliona ljudi. A drugi – do razaranja još 12 gradova i pogibije još 28 miliona Amerikanaca.
Kakve procene imaju u Pentagonu – povodom i Rusa i Kineza – nije jasno, ali je već objavljeno da je vojna avijacija SAD od kompanije Lockheed Martin već naručila supersoničnu raketu poput ruskog „Kinžala“.
Ta raketa je već dobila oznaku ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon), a u njenoj prioizvodnji će navodno biti korišćene i „eksperimentalne tehnologije“.
U svetlu izveštaja Pentagona, lako je shvatiti bes Vašingtona što je Ukrajina prodala Kini 20 mlaznih motora za avione JL-10. Sa namerom da narednih godina isporuči još 230.
Vojni eksperti procenjuju da je samo pitanje dana kada će Vašington ultimativno zatražiti od Kijeva da raskine ugovor sa Kinezima o daljoj prodaji avio-motora Kini.
Upozorenje o specijalnom ratu koji se vodi protiv Srbije pogledajte OVDE.