START je sporazum koji su prvobitno potpisale SAD i nekadašnji Sovjetski Savez i uveo je ograničenje na količinu nuklearnog naoružanja kojeg jedna država može da poseduje u svom arsenalu, kao i broj vojnih elemenata koji takvo oružje mogu da upotrebe.
Po trenutnom sporazumu, koji je potpisan 8. aprila 2010. godine SAD i Rusija su ograničene na 1.550 nuklearnih bojevih glava, 700 "nosača" interkontinentalnih balističkih raketa i teških bombardera.
Sporazum predviđa da države dva puta godišnje među sobom razmene informacije o svom nuklearnom arsenalu, prenosi TAS S.
Agencija dodaje da trenutni sporazum dveju zemalja traje do 5. februara 2021. godine i postoji opcija da države sporazum produže ili da naprave novi.
Rjabkov podseća da "vreme ističe" i dodaje da je na samitu američkog predsednika Donalda Trampa i njegovog ruskog kolege u Helsinkiju 16. jula predložen dijalog o rešenju brojnih problema o kontroli broja naoružanja.
- Ovo je trenutno imperativ, ne možemo da nastavimo da se pravimo da je sve u redu, da će se poteškoće i problemi rešiti sami od sebe. Naprotiv, problemi u sferi kontrole naoružajna i u sferi stabilnosti rastu - rekao je Rjabkov, prenosi TAS S.
Rjabkov se zapitao zbog čega SAD ne pružaju odgovor Moskvi po pitanju produženja START-a.
- Da li je zato što Amerikanci nisu zaključili svoju poziciju ili zato što čekaju bolji trenutak da formulišu ovu poziciju iz sopstvenih razloga, ili nemaju organizvan tim koji ovim može da se bavi - rekao je Rjabkov.
OVDE pogledajte ruske vojne vežbe koje tresu Daleki istok Rusije.
Izvor: Tanjug