"Majktosoft" je prošle nedelje, kako se navodi u saopštenju te kompanije, osujetio napade tako što je preuzeo kontrolu nad šest sajtova koje su hakeri kreirali kako bi imitirali stranice dve desno orjentisane neprofitne organizacije, Međunarodnog republikanskog instituta i Hadson Instituta, kao i stranice Senata SAD.
Američka kompanija, kako prenosi Rojters, izražava zabrinutost da ovakvi i slični napadi predstavljaju pretnju po niz organizacija povezanih sa obe američke političke partije pred izbore u novembru 2018.
Takav napad poznat je kao "udica", a karakterističan je po tome što hakeri prevare žrtvu da ukuca svoje korisničko ime i šifru kako bi im ukrali podatke.
"Da budemo jasni, za sada nemamo nikakve dokaze da su ovi domeni korišćeni za bilo koji uspešan napad pre nego što ih je Majkrosoft preuzeo niti imamo dokaz koji bi nagovestio konačne mete planiranog napada", navodi kompanija.
Kremlj je potom odogovrio da ne razume optužbe "Majkrosofta" da su hakeri, povezani sa ruskom vladom, napali sajtove dve američke neprofitne organizacije, navodeći da ta kompanija nije ponudila dokaze za svoje tvrdnje.
"O kome tačno govore? Mi ne razumemo na osnovu kojih dokaza donose takve zaključke. Nedostaju takve informacije i dokazi", rekao je potparol Kremlja Dimitri Peskov.
Rojters je ranije preneo izjavu neimenovanog ruskog diplomate koji je Majkrosoftove optužbe ocenio kao političku igru.
"Izbori u SAD se još nisu ni dogodili, a već postoje optužbe. Majkrosoft se ponaša kao tužilac, a ne privatna firma", dodao je.
Inače, članovi Međunarodnog republikanskog instituta su visoko pozicionirani republikanci, poput senatora DŽona Mekejna, koji je kritikovao veze predsednika Donalda Trampa sa Rusijom.
Hadson institut, još jedna konzervativna grupa u SAD, organizovala je rasprave o mnogim pitanjima, uključujući i bezbednost na internetu, kleptokratiju, a dosta je kritična i prema ruskoj vladi.
OVDE pogledajte kako je Dodik optužio Ameriku za mešanje u izbore u BiH.
Izvor: Tanjug