Urađen po nalogu Komisije za ekonomsko i bezbednosno ocenjivanje odnosa između SAD i Kine, izveštaj od 39 stranica usredsređen je na Ujedninjeni front, krovnu organizaciju zaduženu za "meku moć" Pekinga, za koju kažu da se dramatično proširila pod vladavinom Si Đinpinga.
- Ujedinjeni front služi promociji prioritetnih globalnih narativa Pekinga, pritiska pojedince koji žive u slobodnim i otvorenim društvima da se samocenzurišu i izbegavaju raspravu o pitanjima koja su nepovoljna po Kinesku komunističku partiju, i uznemiruju ili podrivaju grupe kritične prema politici Pekinga - piše u izveštaju.
Prema izveštaju, istaknute američke institucije, poput Univerziteta DŽon Hopkins i tink-tenkova poput Atlantskog veća, Instituta Brukings i Karter Centra, ili direktno dobijaju sredstva iz različitih "ruku" kineske vlade ili sarađuju na projektima koji finansira Ujedinjeni front.
- Peking pokušava delimično da prenese svoje poruke, jer veruje da će stranci verovatnije prihvatiti propagandu ako izgleda da dolaze iz ne-kineskih izvora - navodi se u izveštaju.
Kineska vlada takođe neguje mrežu "osnovnih" organizacija, kao što su 142 udruženja kineskih studenata (CSSA) sa bazom u SAD i više od 100 Instituta Konfučija. Nominalno, ove organizacije promovišu kulturnu razmenu i pristup kineskom jeziku, vezama i kulturi, ali prema izveštaju, u stvari služe za regrutaciju i aktivnosti obaveštajnih službi, kao i sredstvo za nemilosrdnu promociju kineskih programa, uključujući i svoje poslovanje sa geopolitičkim protivnicima, poput Tajvana.
- Većina Amerikanaca i mnogih članova Kongresa nemaju pojma o obimu aktivnosti koje je preduzela veb stranica Kineske komunističke partije - izjavio je Lari Vorcel, član Kongresne komisije za "Free Beacon".
Vorcel je rekao da je Kongres bio upoznat sa nalazima i pozvao na to da više organizacija podržanih kineskim organizacijama dobije imenovanje stranog agenta, što bi njihove namere isteralo na otvoreno.
Ovakav oštar stav i izveštaj Kongresa o širenju uticaja Kine u SAD, dolazi nakon što se u američkoj javnosti mesecima provlače pitanja o mogućim vezama između ljudi oko Donalda Trampa i Rusije.
S obzirom na to da se Kina izdvojila kao politički protivnik Donalda Trampa, savetnik za nacionalnu bezbednost SAD, DŽon Bolton, rekao je da je Kina potencijalno uključena u mešanje na predstojećim američkim izborima u novembru mesecu. Ali do sada se taj problem nije shvatao za ozbiljno, jer su se zakonodavci u SAD više fokusirali na Rusiju i njihovo mešanje u predsedničke izbore 2016. godine.
Rusija ispred obala Sirije postavila deset ratnih brodova i dve podmornice. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Blic