To je trebalo da bude skromno, tradicionalno austrijsko venčanje, dok se Vladimir Putin nije zaustavio u crnoj limuzini. Mlada je bila austrijska ministarka spoljnih poslova Karin Knajsel, vrhunski energetski analitičar i bivši profesor na Diplomatskoj akademiji u Beču i Evropskoj poslovnoj školi u Frankfurtu.
On zna sve što treba znati i višestrukim aspektima evroazijske integracije, koja je bliska srcu ruskog predsednika. Toliko bliska, zapravo, da je on ukrao šou stižući u konvoju, sa raskošnim cvećem i kozačkim horom, izveštava Azija tajms.
Nakon kovitlanja na plesnom podu sa plavokosom nevestom, on je odjurio u Nemačku na pravi posao.
Ovo je bio tročasovni sastanak sa više tema, licem u lice, severno od Berlina, sa kancelarkom Angelom Merkel. Nije bilo prevodioca, jer oboje tečno govore ruski i nemački.
Ali ruski analitičar Rostislav Išćenko je bio taj koji je u tekstu sa Puškinovom analogijom – i prelepo prevedenim na engleski – otključao ovaj lanac događaja.
I to nas dovodi do nemačkog ministra spoljnih poslova Heiko Masa, koji je u poslovnom listu Handelsblat pisao o ideji platnog sistema Evropske unije zaobilazeći američki dolar, i na kraju, iranske sankcije.
Alternativni sistem je upravo ono o čemu je BRIKS, konkrento Brazil, Rusija, naravno, Indija, Kina i Južna Afrika, kao i trojstvo Kina-Rusija-Iran, razgovarao, i polako sprovode godinama.
Sada, pogledajmo da li možemo da dekodirmo ovu potpuno novu kontroverzu širom EU, iz tri različita ugla. Prvo je tu aristokratski nemački finansijer, koji je sada smešten u Švajcarskoj, koji je insistirao na anonimnosti.
On je naglasio: “Previše je evropskih (i švajcarskih) finansijskih institucija (i regulatora) kojima upravljaju Amerikanci. I oni se izuzetno plaše američke retorike da ih isključe iz Vol Strita ako ne budu dobro ponašali.“
Ali sačekajte, postoji kvaka. Još od dana Rimskog sporazuma, EU se trudila da se složi o “svakoj važnoj odluci vezanoj za novac, bankarstvo, poreze, subvencije… samo navedite,“ nastavio je on. “Štaviše, poverenje drugih nacija u “EU rukovodstvo“ je čak niže od onog koje imaju u američko globalno rukovodstvo, kog se plaše, ali mu se tradicionalno povinuju.“
Nije baš pokazatelj nezavisnosti EU. Što se tiče budućih perspektiva za uniju, finansijer je upozorio: “U ekonomiji budućnosti, Evropa će biti gubitnik. U narednih 5 do 10 godina, ja vidim kinesku monetarnu dominaciju kao neizbežnu. Zaboravite Evropu.“
Šta nemačka elita stvarno misli
Sada, uporedite to sa oštrim, kratkoročnim stavom nemačkog političko-ekonomskog analitičara Pitera Spenglera. On ispravno tvrdi da SWIFT, globalni bankarski sistem plaćanja, nije problem.
“SWIFT, najveća mreža kooperativnog plaćanja na svetu, posluje pod belgijskim – tj EU zakonom – koji su podanici američkog Trezora, plus britanskih GCHQ i NSA, uprkos protestima iz Evropskog parlamenta,“ rekao je on.
“Evropi i pridruženim zemljama i valutama ne treba još jedan sistem, već mežunarodno sprovođenje zakona, i eliminacija američkog dolara, a time i NJujorškog FED-a iz platnih transakcija zarad stvarnog neutralnog i multilateralnog kliringa.“
U Briselu nije nikakva tajna da je EU uznemirujuće spora u priznavanju svoje zavisnosti od Vašingtona. To će biti dug i krivudav put ka “oslobođenju,“ čak iako je već započeo.
Ipak, prema izveštaju koji cirkuliše među odabranim finansijskim krugovima EU, nemački ministar spoljnih poslova Mas “nije pokrenuo ovaj probni balon bez dozvole Merkelove.“
“Nemačka je u dobokom strahu da će Ormuski prolaz biti zatvoren, sprečavajući ogromno snabdevanje njenog prirodnog gasa i nafte, i čineći je potpuno zavisnom od nafte i prirodnog gasa iz Rusije,“ navodi se u izveštaju. “Zato Nemačka mora zadržati iranski nuklearni sporazum po svaku cenu.“
“Stoga je usledio sastanak Merkelove i Putina i pitanje novog valutnog plana za prekid kontrole nad Nemačkom i svetom od SWIFT-CHIPS sistema dolara.“
U praksi, “ono što navodi Merkelovu da zapreti da će se skloniti od američkog dolara“ jeste strah, navodi se u izveštaju. Postoji ozbiljna zabrinutost zbog gubitka energetskih isporuka iz Rusije, nekih od centralnoazijskih “Stans-a,“ a naročito nafte i prirodnog gasa koji prolaze kroz Ormuski prolaz.
Te noćne more bi se mogle pretvoriti u stvarnost ako bi administracija predsednika Donalda Trampa uspela da potpuno blokira iranski energetski izvoz, a Iran odgovori tako što bi blokirao prolaz.
Saviti, ne polomiti
Dakle, Berlin je sada angažovan u klimavoj strategiji “saviti, ne polomiti.“ Merkelova je priznala da su odnosi sa Vašingtonom krhki, dok je naglašavala značaj i trgovine sa Iranom i američke bezbednosne saradnje.
Severni tok 2, o čemu se mnogo razgovaralo sa Putinom u Berlinu, je gotova stvar, bez obzira na to šta kaže Vašington. Ali to još uvek nije dovoljno za domaće potrebe Nemačke.
U subotu Merkelova odlazi u Azerbejdžan da proveri da li Južni gasni koridor od Kaspijskog mora do Evrope zahteva dodatna ulaganja i da li će početi da isporučuje energiju pre 2020. godine.
Mnogi u Nemačkoj veruju da ako “zagusti,“ SAD neće imati vojnu sposobnost da zadrže Ormuski prolaz otvorenim. A u tom slučaju, najveća ekonomija EU bi se suočila sa energetskom krizom.
Kako se navodi u izveštaju, zato je odvajanje od kontrole američkog dolara nad svetskim finansijama sada u Nemačkoj pitanje zaštite budućeg rasta.
Sada zamislite da se o svemu ovome diskutuje otvoreno na planiranom, jednokratnom samitu Rusije, Nemačke, Francuske i Turske. A sve to zato što je Putin otišao na venčanje.
Lansiranje rakete "oniks" od strane Rusije šalje poruku SAD šta ih čeka u Siriji. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: webtribune.rs