U poverljivom izveštaju te Međunarodne organizacije za atomsku energiju distribuiranom zemljama članicama u koji je AP imao uvid, IAEA je navela da je Iran ostao u okviru ključnih ograničenja navedenih u sporazumu nazvanom Zajednički sveobuhvatni akcioni plan (ili JCPOA po engleskoj skraćenici).
Ovaj zaključak donet je u trenutku kada drugi potpisnici istorijskog sporazuma iz 2015. godine - Nemačka, Velika Britanija, Francuska, Rusija i Kina - nastavljaju napore da spasu sporazum od kada je američki predsednik Donald Tramp odlučio da u maju jednostrano povuče SAD iz njega.
Prema sporazumu, daju se ekonomski podsticaji a za uzvrat Iran treba da da određene nuklearne garancije. Od kada su se SAD povukle i ponovo uvele sankcije Iranu, privreda te zemlje je već počela da posustaje i domaća valuta je drastično izgubila vrednost.
Ostalih pet zemalja potpisnica potvrdile su da su posvećene sporazumu kojim se ograničava iransko obogaćivanje uranijuma i skladištenje materijala koji bi mogao da bude upotrebljen u programu za proizvodnju nuklearnog oružja. U zamenu za to, Teheranu su ukinute trgovinske, naftne i bankarske sankcije.
IAEA je navela u izveštaju da je dobila pristup svim lokacijama u Iranu koje je trebalo da poseti i da su inspektori potvrdili da je Iran ostao u okviru granica skladištenja teške vode i nisko obogaćenog uranijuma.
Rusija blokirala usvajanje izveštaja o Severnoj Koreji u SB UN. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Tanjug