Od 22. februara 2008. godine čeka da bude aktivirana. Rezolucija Republike Srpske (RS) doneta je odmah po samoproglašenoj nezavisnosti Kosova i ukoliko dođe do uključivanja Kosova u UN i druge međunarodne institucije, taj isti put zatražiće i Banjaluka, izjavio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Posle učestalih izjava na temu trajnog rešenja odnosa Beograda i Prištine, Dodik je rekao da bi to onda moralo da podrazumeva i rešenje pitanja statusa Srpske, podsećajući da je Skupština Srpske donela rezoluciju koja to predviđa.
„U slučaju uspostavljanja novog međunarodnog principa i prakse u priznavanju prava na samoopredeljenje, insistiraćemo na utvrđivanju našeg državnog statusa. Taj dokument je i dalje na snazi i od toga nećemo odustati“, poručio je Dodik.
Sudeći po sadržaju Rezolucije i stanju na terenu, ona u protekloj deceniji nije izgubila ništa od aktuelnosti.
Objašnjavajući njeno značenje, docent na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, dr Aleksandar Vranješ, banjalučki politikolog, podseća da njome, pre svega, Skupština RS zahteva od svih srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH da svim svojim kapacitetima spreče priznavanje Kosova od strane BiH.
„Rezolucija, takođe, predviđa da ukoliko veći broj zemalja EU i UN prizna nezavisnost Kosova, što posmatrano u današnjem kontekstu znači ako Kosovo dobije stolicu u UN, Skupština RS smatra da bi time bio uspostavljen novi međunarodni princip i praksa u priznavanju prioritetnog prava na samoopredeljenje do razdruživanja“, ukazuje Vranješ.
U tom slučaju RS smatra legitimnim da otvori pitanje samoopredeljenja u kontekstu novouspostavljene prakse i da stav o svom državotvornom statusu utvrdi putem referenduma, objasnio je Dodikov savetnik.
Drugim rečima, ako se davanjem stolice Kosovu u UN uspostavi novi presedan, RS smatra da i ona ima pravo na jednak tretman u međunarodnom pravu. Srpska se, dakle, zalaže za jednaku primenu principa u domenu međunarodnog prava i da se prestane sa primenom duplih standarda, naglasio je sagovornik Sputnjika koji uz to napominje da RS ima sve karakteristike države. Kako navodi, ima teritoriju, opredeljen narod, izvršnu, sudsku i zakonodavnu vlast, ali i poštovanje međunarodnog prava i ljudskih prava.
Na pitanje da li je posle 10 godina Rezolucija i dalje aktuelna, da li je sa stanovišta međunarodnog prava ona aktivna i legalna i sprovodiva u praksi, Vranješ naglašava da je RS nikada nije stavila ad akta.
Ona je već punih 10 godina na snazi i ona se i dalje primenjuje, ističe on posebno ukazujući na njenu primenu kada je reč o političkoj borbi srpskog naroda u BiH da ne dođe do priznavanja Kosova od strane BiH.
„U tom delu Rezolucija se apsolutno primenjuje i svi srpski predstavnici do sada ni u jednom trenutku nisu doveli u pitanje njen sadržaj niti praksu da BiH, dok god Srbi imaju svoj politički kapacitet, neće priznati Kosovo“, podvukao je sagovornik Sputnjika.
Kada su u pitanju druge odredbe Rezolucije, pogotovo ona o referendumu, RS je, podseća Vranješ, više puta bila u izazovima po tom pitanju.
„Kad god spomenemo referendum pritisci međunarodne zajednice su ogromni, ali i dalje stoji ta opcija na stolu i RS uvek ima pravo da snagom zakonodavne vlasti, snagom Narodne skupštine, otvori to pitanje u određenom političkom kontekstu koji to bude omogućio. Drugim rečima, Rezolucija je aktivna, Rezolucija je na snazi“, navodi sagovornik Sputnjika.
On, doduše, napominje da će politički kontekst diktirati u kojoj meri će se Rezolucija primenjivati, posebno kada je reč o paralelnom odnosu prema Kosovu.
„Jer predsednik Dodik je više puta izjavio da svi mogući pregovori u vezi sa Kosovom moraju na neki način da uključe i pitanje statusa RS, da se ne primenjuju dvojni aršini, nego da, u slučaju otvaranja nekih presedana po pitanju Kosova, i RS ima pravo da traži da se isti principi i ista praksa primene i na Republiku Srpsku“, zaključio je Vranješ.
OVDE pogledajte kako je KFOR blokirao hidrocentralu Gazivode.
Izvor: rs.sputniknews. com