Testovi su znatno obimniji i kao i ranijih godina imaju trik pitanje.
Ispod fotografije kola Hitne pomoći stoji objašnjenje:
Vozač vozila na slici sme da ima sadržaj alkohla u krvi, najviše do 0.30 mg/ml.
Mnogi kandidati su "padali" na ispitu, jer su na ovo pitanje odgovarali da "vozač ovog vozila uopšte ne sme da ima alkohola u krvi".
Nikome nije bilo jasno zašto je tačan odgovor onaj koji se nalazi u knjizi, pa su novinari nazvali stručnjaka iz Komiteta za bezbednost, Damira Okanovića, kako bi rekao o čemu je reč.
- Tu svi greše, jer ne vide da u datom primeru rotacija na kolima Hitne pomoći nije uključena. Po Zakonu, alkohol u krvi ne smeju da imaju vozila sa prvenstvom prolaza, a kada nema rotacije, onda to vozilo nema nikakvo prvenstvo - objasnio je Okanović i dodao da su bez svetala i sirene, ambulantna kola ista kao i svaka druga.
Pitali su ga da li to znači da pacijente koji nisu životno ugroženi mogu da voze osobe koje su konzumirale alkohol, a dobili su potvrdan odgovor.
- Apsolutno da. Može određena služba Hitne da zabrani da vozač ima alkohola u krvi, ali to zavisi od službe do službe, nije zakonom definisano. Činjenica je da bi vozači ovog vozila trebalo da budu obazrivi i ne piju, jer nikada ne znaju kada može uslediti čuveni "crveni" poziv, pa moraju biti ispravni i u tom pogledu - rekao je za Telegraf stručnjak iz oblasti saobraćaja.
Rusi ne veruju kako je Srbin od BMV-a napravio pečenjaru, više OVDE.
Izvor: Telegraf