Načelnik Generalštaba sa najdužim stažom - LJubiša Diković - u penziju odlazi s pet zvezdica - četiri generalske i jednom Karađorđevom prvog stepena kojom ga je predsednik Vučić odlikovao iste večeri kada je i imenovao njegovog naslednika generala potpukovnika Milana Mojsilovića.
Vojni analitičar Aleksandar Radić veruje da je predsednik Republike želeo da stvori sliku da ne postupa po nečijem pritisku.
- Proletos kad je došao 22. maj, Dikovićev 58. rođendan, i kada je po sili zakona morao da ode sa dužnosti, bilo je mnogo pritisaka sa strane, nije samo to šta su naši mediji objavljivali, već i strani, strane diplomate su isto govorile o potrebi promene. Pretpostavljam da je Vučić odlučio da malo zadrži situaciju da se ne bi stvorila slika da se radi po nečijem pritisku - ocenjuje on.
Da li su pritisak bile i činjenice da je Diković prošle godine odbijen za američku vizu, dok je Mojsilović četiri godine proveo u Misiji Republike Srbije pri NATO u Briselu? I da li se pritisak balansira time što je za zamenika novog načelnika Generalštaba postavljen dosadašnji prvi čovek Vojnobezbednosne agencije, za kog se spekuliše da je proruski orjentisan?
Katarina Đokić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku smatra da i jedno i drugo imenovanje mogu da se shvate kao neka vrsta političkog signala da je Srbija spremna da sarađuje i sa jednima i sa drugima.
Radić, s druge strane, nije saglasan sa takvim ocenama. - Velika je zabluda tražiti prozapadne ili proruske ljude u našem vojnom vrhu. Oni su pod kontrolom aktuelne vlasti i to je njihova glavna odlika ako procenjujemo kako neko može da dođe na položaj - ističe on.
I tu nije kraj promenama. Brigadni general Zoran Stojković, iskusni obaveštajac, postao je direktor Vojno-obaveštajne agencije, dok je pukovnik Đuro Jovanić postavljen za direktora Vojno-bezbednosne agencije.
Drugi izbor iznenađenje je za Radića, s obzirom da Jovanić nikada nije radio u službi, niti bio na ratištu, poput prethodnika. U ranijoj karijeri vodio je vojni restoran, bio vojni policajac i ađutant nekadašnjem ministru vojnom, a sadašnjem predsedniku Vučiću. U poslednjem periodu Đuro Jovanić vodio je i Upravni odbor Srpske banke.
- Mnogo imamo sada situacija u kojima na važne dužnosti isplivavaju ljudi za koje se pitamo jesu li po biografiji za to, naravno to ne znači da su loši za posao. Direktor VBA treba da bude dobar menadžer, na njemu je da pokaže koliko će biti odgovoran za to i pažljivo da radi posao za koji nije školovan za to - kaže Radić.
I dok neki u vojsci napreduju, mesta za njima ostaju upražnjena. Ne zna se ko će biti novi načelnik za bezbednost u Ministarstvu, niti ko je novi pomoćnik ministra odbrane za politiku odbrane, ukazuju u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku.
- Kada pogledamo Ministarstvo odbrane vidimo da već duže vreme ne postoji pomoćnik ministra za budžet, za ljudske resurse, pomoćnik za materijalne resurse je vd, postavlja se pitanje jesu li Ministarstvu odbrane potrebni državni službenici - kaže Katarina Đokić.
Dodaje i da to govori o lošoj koordinaciji u vrhu države, s obzirom da pomoćnike koji nedostaju postavlja Vlada Srbije, dok se novim unapređenjima bavio lično predsednik.
Izvor: vesti. online/N1