Nedelju dana posle neuspele runde dijaloga u Briselu, kada predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije želeo da o Kosovu razgovara u sedištu Evropske unije, Tači je rekao da ne može da garantuje da će neko moći da ubedi Srbiju da prizna Kosovo ni u bliskoj budućnosti.
- Zapadni saveznici Kosova nisu mogli do danas da ubede Srbiju da prizna nezavisnost Kosova i ne mogu da garantuju da će to moći da urade ni u bliskoj budućnosti. Priznanje Kosova od strane Srbije postalo je glavna prepreka na evroatlantskom putu Kosova - kazao je Tači.
Upozorio je i da sve mora da se reši u najskorijem roku.
- Neko može reći da Srbija treba da prizna Kosovo bez uslova i unutar ovih granica. I ja želim isto. Ali, da li mislite da ćemo mi ubediti Srbiju da uradi tako nešto ubrzo? Nažalost, ne. A EU i naši jaki saveznici: SAD, Nemačka, Engleska, Francuska, Italija i mnoge druge zemlje, da li mislite da će one ubediti Srbiju da prizna Kosovo? Ponovo je odgovor ne - naveo je Tači.
Opcija "korekcija granica" za Tačija je i dalje aktuelna, ali je opet provocirao sa pripajanjem Preševa, Bujanovca i Medveđe Kosovu.
- Argumentovao sam da eventualni sporazum o mirnoj korekciji granice sa Srbijom, Kosovu obezbeđuje priznanje od strane Srbije i pripajanje Preševa, Bujanovca i Medveđe našoj zemlji. Očekivao sam racionalne protivargumente, ali do danas sam samo čuo puno buke i u najgorem slučaju čak i mržnju. Kosovo je veoma mala zemlja da bi proizvodila ovoliko puno mržnje, koja deli naše društvo - rekao je Tači.
Prema njegovom mišljenju, vreme ratova i konflikata između Kosova i Srbije je prošlo:
- Ali, završetak ove epohe se može konstatovati samo kada postignemo konačni mirovni sporazum između Kosova i Srbije.
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da je Tači konačno i javno priznao da Albanci sami ne mogu da reše pitanje Kosova i da zavise od Srbije.
- Tači je u problemu, ne zna kako da se u praksi izbori sa gubitkom podrške Zapada. Od 2008. godine oni tvrde da je Kosovo nezavisno, uz nedvosmislenu podršku svih velikih sila, ali su sada, suočeni sa realnošću, shvatili da se situacija preokrenula i to ne u njihovu korist. Jasno mu je da bez dogovora sa Srbijom nema izlaska iz ove situacije i zato na sve načine pokušava svoju javnost da pripremi na rešenje koje im neće biti sto posto po volji - kaže Anđelković.
Doktorand na Fakultetu političkih nauka Boban Stojanović kaže da je Kosovu, pre svega, cilj ulazak u međunarodne organizacije.
- Jedno je formalno pravno priznanje, a drugo omogućavanje ulaska u međunarodne institucije. NJima je bitan taj ulazak u institucije jer on u praktičnom smisli znači nezavisnost. Srbija bi mogla, u slučaju da uđe u EU, da blokira Kosovo i njegov ulazak - kaže Stojanović.
Ana Brnabić: Neozbiljna izjava o "preševskoj dolini"
Premijerka Ana Brnabić ocenila je da je izjava Hašima Tačija o pripajanju Bujanovca, Preševa i Medveđe Kosovu neozbiljna i da je to izjava za njihove unutrašnjopolitičke svrhe.
- O tome nije razgovarano i neverovatno je da se oni sada šire i na teritoriju centralne Srbije. U interesu dijaloga Beograda i Prištine, ne bih to dalje komentarisala - rekla je Brnabićeva.
Ivica Dačić: KiM u UN? Kad na vrbi rodi grožđe
Ministar Ivica Dačić poručio je da će Srbija priznati kosovsku nezavisnost i dozvoliti im stolicu u UN "kad na vrbi rodi grožđe" i istakao da prištinske vlasti svakodnevno upućuju veoma raznolike poruke koje nemaju veze sa realnošću.
- Po pitanju KiM treba tražiti kompromis, a za izjave Hašima Tačija u vezi sa pripajanjem Preševa, pa on nešto mora da priča, jer ga napadaju sa svih strana. Oni neće da pričaju o korekciji, a hoće Preševo i Bujanovac? Mnogo su pametni. A znate kada će to biti, da KiM uđe u UN, da ih priznamo kao državu? Kad na vrbi rodi grožđe - rekao je Dačić, i dodao da su oni koji su priznali Kosovo i pravili aranžmane sa Martijem Ahtisarijem zaprepašćeni zato što se razgovara o granicama, a prvi su proglasili Kosovo za državu i narušili integritet Srbije.
Šiptari prete novim krvoprolićem. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Blic