Najnovije

SRBIJA ZEMLJA APSURDA: Zabrana za rušenje 500 godina stare džamije stigla nakon rušenja

Republički zavod za zaštitu spomenika kulture naložio je Islamskoj zajednici u Srbiji (IZuS) da obustavi dalje radove na rušenju ostataka zidova i minareta Arap (Hasan Čelebijine) džamije u Novom Pazaru koji se, kako su naveli u rešenju, odvijaju mimo utvrđenih uslova i bez tehničkih mera zaštite.

Ruševine Arap džamije (foto: Jutjub)

Međutim, rešenje ove institucije stiglo je dan nakon što je IZuS pomoću teške mehanizacije već srušila dva zida jedne od najstarijih džamija u ovom gradu (izgrađena početkom XVI veka) i kulturnog dobra od izuzetnog značaja.

Hasan Čelebijina džamija je godinama u lošem stanju zbog čega je bila zatvorena za vernike i u njoj se nisu obavljali namazi (molitve) zbog straha od urušavanja.

IZ u Srbiji je, sa namerom da izvrši njenu rekonstrukciju, u aprilu skinula krov, ali je Zavod naredio obustavljanje radova jer nisu izvođeni prema uslovima koje je propisao 2013. godine. Poslednjih par meseci, objekat je bio bez krova i dodatno propadao, a u utorak su srušena dva od četiri zida bogomolje.

IZ: "DŽamija nije srušena"

I pored rešenja Zavoda o zabrani daljih radova, u toj verskoj zajednici tvrde da imaju sve neophodne dozvole, da radove izvode stručnjaci koji su obnovili na stotine džamija i da ona nije srušena, niti da će biti srušena.

- Uklonjeni su samo krhki, tanki i dotrajali zidovi od trske, blata i dasaka koji su građeni nakon odlaska Osmanlija. Ostao je monumentalni deo džamije, rađen od kamena – objasnio je novinarima glavni imam novopazarskog Medžlisa Asmir Crnovršanin i dodao da će se voditi maksimalno računa da džamija sačuva svoj nekadašnji izgled, poštujući potrebe vernika.

U lokalnoj samoupravi Novog Pazara smatraju da nije sporna potreba restauracije džamije kako bi ona bila otvorena za vernike, ali smatraju da je rušenjem zidova u potpunosti uništen autentični objekat od neprocenjive vrednosti i simbol ovog grada.

Neadekvatno, bahato i rušilački

- Apsolutno je neprihvatljivo da se radovi izvode neadekvatno, bahato i rušilački, uz upotrebu teške mehanizacije. Trebalo je da se sve to uradi stručno, uz konsultaciju arhivske građe, da se sprovedu adekvatne mere, restauratorski zahvati. Istu krivicu snose i republičke institucije koje nisu preduzele ništa, a što nam pokazuje da investitor ima prećutnu saglasnost države da sve ovo odradi na ovakav način – kaže pomoćnik gradonačelnika Novog Pazara Emir Ašćerić.

U nevladinim organizacijama smatraju da je za rušenje džamije odgovorna i država koja samo deklarativno štiti bošnjačke spomenike kulture i to, kao u ovom slučaju, kada je šteta već učinjena.

- Pre nekoliko meseci je uklonjen krov pa je džamija bila izložena vremenskim nepogodama tako da je i ono što je moglo da se spasi propalo, a Zavod nije reagovao. Ovo je tipičan primer da su pojedinci jači od države, institucija i da im se može da ne poštuju zakone. Tako je to u ovom vremenu, palo im je da rade šta god hoće, a sve im to narod dozvoljava – poručuje direktor NVO Urban in Sead Biberović.

OVDE pogledajte kako je pre ubistva u CG mučen bivši pripadnik JSO.

Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Rušenje džamije u Novom Pazaru

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA