„Kada se izvode ovakvi letovi, letovi dočeka visokih zvanica, udaljenost od civilnog aviona je između 100 i 150 metara. U trenutku kada su pravljene fotografije i video-zapisi udaljenost je bila 100 metara“, objasnio je Aleksandar Marinković.
Da bi pozdravili gosta koji dolazi, piloti najpre moraju da nađu letelicu. „Posle pronalaska i identifikacije vazduhoplova koja se vrši na dva kilometra, traži se odobrenje za prilazak na udaljenost od 100 do 300 metara. Posle toga pratimo predsednički avion do određene tačke koja je bezbedna“, opisao je Marinković proceduru pozdravljanja.
Predsednik Rusije i delegacija sa kojom je posetio Srbiju doputovala je u Beograd u tri aviona.
„Drugi i treći avion su bili predsednički, ali ne zna se u kojem se nalazi predsednik u tom momentu. Putin je bio u drugom. Ti avioni mogu da menjaju najavljenu putanju iz bezbednosnih razloga“, otkriva Marinković.
Procedura praćenja aviona koji idu na sletanje je komplikovana jer je avion u procesu sletanja i druge letelice ne smeju da mu smetaju već da se prilagođavaju njegovoj putanji.
Pilot Dejan Beda ističe da je procedura dočeka aviona uvek ista, ljudstvo je uvežbano, avioni spremni, ali kada su posebni zadaci i važne ličnosti u pitanju, kao što je to sada bio slučaj, svi se trude da sve izvedu bez greške, mnogo je veća tenzija i pripreme preciznije.
Kome se Putin najviše obradovao u Srbiji, saznajte OVDE.
Izvor: RTS