U svom govoru u Međunarodnom centru „Meridijan“ on je uporedio savremenu situaciju sa sovjetskim periodom, kada je „AK-47 postao sveprisutni simbol pobuna koje je podržavao Sovjetski Savez - od jugoistočne Azije do Afrike“.
“Danas Rusija naporno radi na nametanju varijanata svog sistema PVO S-400 po celom svetu, dok Kina isporučuje sve - od oklopnih transportera do oružanih bespilotnih letelica”, naglasio je Kuper.
Prema njegovim rečima, Rusija koristi prodaju oružja za slabljenje globalnog uticaja Sjedinjenih Američkih Država.
“Prodajom sistema kao što je S-400, Rusija nastoji da iskoristi potrebe partnera u oblasti bezbednosti, kako bi nas sprečila da ih snabdevamo najsavremenijim odbrambenim sredstvima“, smatra pomoćnik američkog državnog sekretara.
Ovo nije prvi put da Vašington kritikuje kupovinu ruskog oružja od strane drugih zemalja. Jedan od poslednjih primera je dogovor između predsednika Rusije Vladimira Putina i indijskog premijera Narendre Modija o isporukama pet pukova S-400 „Trijumf“. Sporazum je stupio na snagu 5. februara. Tako je Indija postala treća zemlja, posle Kine i Turske, koja je te sisteme nabavila od Rusije. Nakon toga, američki državni sekretar Majk Pompeo pozvao je vlasti Indije da odustanu od nabavke S-400 i razmotre alternative.
Vašington je, takođe, više puta pozivao Tursku da odustane od kupovine protivvazdušnih sistema koji, navodno, predstavljaju pretnju najnovijim lovcima F-35. Stejt department je 29. maja najavio da priprema sankcije protiv Ankare i njeno moguće isključenje iz programa F-35 ukoliko se realizuje dogovor o kupovini S-400.
Turska smatra da je stav Vašingtona štetan za bilateralne odnose. Ankara očekuje da će se Sjedinjene Američke Države predomisliti u vezi sa pitanjem snabdevanja Turske sistemima S-400.
Pročitajte OVDE kakve uslove za Ruse ima predsednik Ukrajine.
Izvor: rs.sputniknews. com