- Dakle, on nije samo ambasador, već čovek koji ima veze u nemačkoj vladi, a ja verujem da je to još jedna pozitivna stvar. Zato što je ambasdor Grenel upoznat sa brigama Nemačke u vezi sa podelom Kosova ili razmenom teritorija, koju mnogi, uključujući i mene i regionalne lidere, smatraju opasnom i destabilizujućom - rekao je DŽozef za Glas Amerike.
DŽozef, kaže da je rano reći da li bi imenovanje Grenela značilo pokušaj SAD, koje se ne protive razmeni teritorija, da "omekšaju" stav Nemačke.
- Reč je o signalima, ne treba da donosimo zaključke preuranjeno. Ali, za mene je dobar signal to što je Grenel upoznat sa brigama Nemačke u vezi sa rešenjem, koje su, između ostalih, zagovarali i bivši savetnik za nacionalnu bezbednost u Beloj kući DŽon Bolton i šefica evropske diplomatije Federika Mogerini. Nadam se da je dobro razumeo i uvažio razloge zbog kojih brine Nemačka, jer su to validni razlozi - smatra DŽozef.
On ističe da odluka Bele kuće da predloži izaslanika za pregovore Beograda i Prištine pokazuje ozbiljan interes administracije da se pozabavi tim pitanjem, uprkos drugim i internim i međunarodnim krizama.
DŽozef navodi i da ne vidi da postoji bilo kakav sukob Bele kuće i Stejt departmenta, koji je pre nešto više od mesec dana imenovao svog specijalnog predstavnika za Balkan, zamenika pomoćnika državnog sekretara za Evropu Metjua Palmera, s obzirom da je i Grenel diplomata i da dolazi iz Stejt departmenta.
Evo šta je Tači rekao o poseti Grenela! Više o tome OVDE.
Izvor: Tanjug