Kompanija Beriev radi na projektima budućih letelica amfibija čija je uzletna težina veća od 1.000 tona. Takvi avioni mogu da isporučuju teret i putnike na velikim daljinama na visinama i brzinama svojstvenim vazduhoplovima, koristeći saobraćajnu infrastrukturu postojećih pomorskih luka “, navodi se u saopštenju kompanije.
Kompanija nije pojasnila o kom se projektu radi. Međutim, u prošlosti je poznato da je kompanija lebdela u konceptu Be-2500, super-teškog hidroaviona sa planiranom maksimalnom korisnom nosivosti do 1.000 tona, maksimalnom težinom uzleta od 2.500 tona, rasponom krila od 125,5 metara, dužine 115,5 metara, najveće brzine od 800 km i predviđenog dometa leta od 16 000 km.
Predloženo je nekoliko iteracija Be-2500 otkad su preliminarni radovi na projektovanju započeli 1980-ih, a avioni se spekulišu da bi delili neke principe dizajna, kao što su motori u blizini kokpita, sa ekranoplanom klase Lun, sovjetskim efektom na tlu vozilo dizajnirano za klizanje po vodenoj površini, koje je CIA nazvala „Čudovište Kaspijskog mora“.
Za razliku od ekranoplana, koncept Be-2500 dizajniran je tako da može da radi i u režimima leta na velikoj nadmorskoj visini
FUTURE AVIATION
— World Air Photo (@planenut27) February 9, 2017
Beriev BE-2500, design concept pic.twitter.com/o0uvSnnD1Z
Beriev je u utorak proslavio 85. rođendan, a kompaniju je osnovao u Taganrogu, jugozapadnoj Rusiji 1934. godine, Georgije Beriev, sovjetski gruzijski general, vojni i vazduhoplovni inženjer.
Kompanija je specijalizovana za višenamenske letilice amfibija, uključujući Be-200, veliku letelicu amfibiju namenjenu za gašenje požara, traganje i spašavanje i pomorske patrolne misije.
Beriev je 2016. započeo proizvodnju Be200ES, snažno modernizovane verzije aviona čija je proizvodnja zahtevala modernizaciju proizvodnih kapaciteta, uključujući kupovinu i stvaranje nove opreme, modernizaciju radionica, te regrutovanje i obuku novog osoblja.
Be-200 i njegove varijante rade ministarstva za vanredne situacije Rusije i Azerbejdžana, a nekoliko ih je naručilo kompanije u Kini, Čileu i Sjedinjenim Državama.
Kako su specijalne jedinice KORD likvidirale najozloglašenijeg Čečena, snimak pogledajte OVDE.
Izvor: Pravda
.