Ministri su se sastali u Luksemburgu kako bi razgovarali o migrantskoj krizi u trenutku kada je Grčka ponovo postala glavna kapija ka Evropi za ljude koji beže od ratova i siromaštva na Bliskom istoku, u Aziji i Africi.
„Ako pustimo sve zemlje na spoljnim granicama EU da se same bore sa migracijama, nikada neće biti zajedničke evropske politike o tražiočima azila”, rekao je nemački ministar unutrašnjih poslova Horst Zehofer.
On je upozorio da, ako nema zajedničke evropske politike o tom pitanju, postoji opasnost da će ponovo doći do nekontrolisanog priliva migranata.
Pritisak na prenaseljene grčke prihvatne centre u Egejskom moru raste, a u avgustu je zabeležen najveći mesečni priliv migranata od potpisivanja sporazuma između EU i Turske 2016. godine, kojim je u značajnoj meri smanjen broj dolazaka.
Humanitarna organizacija Oksim navodi da se 13.000 muškaraca, žena i dece trenutno nalazi u kampu Morija na Lezbosu, koji je predviđen za smeštaj 3.100 osoba.
„Deca u Moriji su u veoma zabrinjavajućoj poziciji”, kaže se u saopštenju Oksima i ističe da su mnogi maloletnici u tom kampu bez pratnje i brige odraslih.
EU se plaši da bi mogla da se ponovi migrantska kriza iz 2015. godine, koja je dovela do ogorčene podele medu zemljama tog bloka, porasta podrške populističkim, anti-imigracionim, evroskeptičnim i krajnje desnim političkim strankama.
Podaci Ujedinjenih nacija pokazuju da je do sada ove godine u Evropu ušlo 45.600 migranata.
Pročitajte OVDE ko se to još navodno mešao u američke izbore a nije Rusija i Ukrajina.
Izvor: Politika