Tramp je rekao rekao je da će njegova odluka i premeštanje američkih trupa sa severa Sirije, biti nešto zbog čega će najviše žaliti Rusija i Kina. Oni "vole da nas vide zgažene" u skupim vojnim uniformama, tvitnuo je u ponedeljak.
Međutim, za neke ruske i američke analitičare i zvaničnike, Moskva će verovatno imati najviše koristi od ovog poteza, navodi "Blumberg".
Poklon Putinu i Asadu
Trampova odluka će, pre svega biti poklon ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i režimu sirijskog predsednika Bašara al Asada.
Pre nego što su se pridružili američkoj koaliciji protiv ID, sirijski Kurdi su imali bolji odnos sa Damaskom. Kako je Tramp odavno izražavao svoju želju da napusti regiju, veruje se da su Kurdi o tome obavestili režimske zvaničnike u Damasku, znajući da će taj trenutak jednog dana doći. A kako su Asadov režim i Rusija u dobrim odnosima, ne čudi što je i Moskva bila spremna.
Zaista, američki zvaničnici nedavno su primetili patrole sirijskog režima oko Manbidža, grada na zapadu. Sirijski režim dugo je pokušavao da povrati Deir Ez Zor, bivši bastion ID na severoistoku Sirije, kojeg sada drže snage koje predvode Kurdi. Odlazak američkih snaga ostaviće Damask i Moskvu pred izborom između postizanja političkog dogovora sa sirijskim Kurdima ili da ih suočavaju sa vojnim pritiskom dok se ne predaju.
A kako stvari stoje, Kurdi i nemaju mnogo opcija, pa su njihove vlasti i najavile da bi uskoro mogle da počnu razgovore sa sirijskim i ruskim vlastima.
- Ako SAD definitivno napuste oblast, posebno pogranični deo, bićemo primorani da razmotrimo sve opcije - rekao je Rojtersu Bardan Žia Kurd iz Sirijskih demokratskih snaga, glavne kurdske odbrambene formacije.
Kompletno povlačenje SAD uklonio bi jedinu vojsku koja može da se suprotstavi Rusiji da ne oblikuje oblikuje budućnost Sirije po svojoj volji, rekao je Trampov bivši izaslanik za borbu protiv takozvane ID Bret MekGurk.
ID porastao u vakumu
Iznenadno povlačenje američkih snaga - osmišljeno da ostavi njihove nekadašnje saveznike sirijske Kurde koliko god je moguće više izložene turskom napretku - dolazi upravo usled novog pregrupisanja snaga Islamske države (ID). ID je porastao u vakuumu - u haosu sirijskog građanskog rata - i u vakuumu će se vratiti, piše SiEnEn.
Trump je u ponedeljak opet tvrdio da su američke snage zaslužne za "zarobljavanje 100% ID kalifata".
Ali kako sada sirijski Kurdi jure na sever kako bi se borili protiv znatno bolje opremljene turske vojske, tako će ID biti ostavljen prostor da ponovo jača.
Trampov brzi sporazum s turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom nominalno pripisuje odgovornost za borbu protiv ID Turskoj. Ali to ne objašnjava kako će ovi opasni militanti ti, biti prebačeni iz unutrašnjosti kurdske enklave u turske ruke, a da pritom turske snage ne napreduju sve bliže iračkoj granici.
Čista logistika predaje hiljada terorista usred ratne zone deluje krajnje neuverljivo.
Posebno zabrinjava sudbina kampa Al Hol, ustanove za raseljene žene i decu, bivše pripadnike ID, gde su, prema izveštajima, radikalizovane žene počele da se obračunavaju sa onim umerenijima.
Iran će izvući korist
Iran će takođe imati koristi od Trampovog povlačenja iz Sirije.
Prisustvo SAD na severu Sirije i vazdušni nadzor koji je došao zajedno sa njim delovali su kao blokada Iranu da da napravi koridor kroz Siriju od svojih granica do saveznika u Libanu.
Bez SAD, taj jaz sada će popuniti iranska milicija, prijateljske snage sirijskog režima i ruski plaćenici.
Ovaj ishod možda nije pao na pamet Trampu u njegovom noćnom razgovoru sa Erdoganom, ali to može biti dugoročnija posledica njegove odluke.
"Da zaključimo, Tramp je večeras nakon jednog razgovora sa stranim liderom pružio poklon Rusiji, Iranu i ID, napisao je MekGurk u tvitu u ranim jutarnjim satima, govoreći o Trampovom razgovoru sa turskim predsednikom Erdoganom.
U nekom trenutku bi američke trupe ionako napustile region, a sirijski Kurdi bi tada bili primorani da prihvate manji deo severoistočne Sirije - verovatno postižući neki dogovor sa svojim neprijateljskim susedima.
Ali Trampova nagla odluka rezultira trenutnom pretnjom Izraelu, ključnom savezniku SAD, otvaranjem te rute od Irana preko Iraka i Sirije do saveznika Teherana u Libanu. To bi moglo da mu se obije o glavu.
Turska dobila "blanko ček" za invaziju?
Ankara je očigledno vrlo zadovoljna Trampovom odlukom, ali otkud uopšte sada ovaj preokret u odnosima.
Erdogan je naljutio Trampa zbog turske kupovine ruskih s-400 raketnih sistema, pa su SAD izbacile Tursku iz programa F-35.
Erdoganovo autoritarno ponašanje znači da on sve manje nalikuje na prirodnog saveznika SAD ili članicu NATO.
Ipak, Bela kuća je objavila saopštenje kojim, čini se Turskoj odobrava "blanko ček" da izvrši invaziju na svog suseda, dok istovremeno kritikuje Veliku Britaniju, Francusku i Nemačku da ne uzimaju nazad svoje državljane borce ID, koji se nalaze u pritvoru sirijskih Kurda.
Međutim, ovo može biti ograničen poklon Erdoganu. U najboljem slučaju, sada se suočava s dugim razornim ratom uz svoju južnu granicu sa vrlo disciplinovanom i predanom sirijskom kurdskom silom, koja se očeličila borbama protiv ID, nakon što su je obučavali Amerikanci.
Opale šanse za mir
Koliko god američko prisustvo bilo malo u Siriji, ipak je ono imalo uticaja na sprečavanje novih sukoba.
Tramp je rekao da će, ako Turska učini nešto nedopustivo, "totalno uništiti tursku ekonomiju". Međutim, svojim potezom je svakako doveo do novog haosa u regionu.
Pročitajte OVDE sve o ruskoj “smrti za dronove”, pogledajte video.
Izvor: Blic