Najnovije

DOK ZEMLJE KVINTE TRAŽE OD BEOGRADA DA ODUSTANU: Skoro polovina članica UN ne priznaje Kosovo!

Nakon što su tokom ove godine Gana, Togo i Centralnoafrička Republika povukle odluku o priznanju Kosova, kao i 13 zemalja prošle godine, broj država koje podržavaju jednostranu odluku Prištine smanjen je na 100, ako ih je na spisku, kako tvrde prištinski zvaničnici, ikad i bilo 116.

Foto: pixabay. com/Pravda)

Još tri ili četiri zemlje bi do kraja godine, prema najavama ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, trebalo da povuku odluku o nezavisnosti Kosova, čime bi se prištinski spisak "istopio" i na njemu bi, što je i cilj Beograda, bilo 97 zemalja, odnosno manje od polovine članica Ujedinjenih nacija.

Glas svake od 193 zemlje članice UN, bila ona najmanja ili najmoćnija, ima isti značaj kada se odlučuje u važnim telima kao što su Interpol, Unesko... Odatle i značaj diplomatske ofanzive kojom se srpska diplomatija, uprkos pritiscima zapada i Prištine da to ne čini, izborila da 16 zemalja preispita odluku o priznanju nezavisnosti Kosova u korist Srbije.

I zemlje Kvinte - SAD, Velika Britanija, Francuska, Nemačka i Italija nedavno su javno zajedničkim saopštenjem zatražile od Beograda da prestane da se odupire nezavisnosti i da zaustavi diplomatsku ofanzivu čiji je cilj povlačenju priznanja.

I specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Metju Palmer ponovio je početkom novembra u Prišitni da bi Srbija trebalo da zaustavi kampanju za povlačenje priznanja.

Odustajanje od lobiranja, takođe je i jedan od uslova koje Priština ističe kao "neophodan" da bi povukla odluku o taksama od 100 odsto na robu iz Srbije, koju je uvela 21. novembra 2018. godine.

Ministar Dačić ranije je rekao i da je veoma teško utvrditi koliko je zemalja zaista priznalo Kosovo.

"To ni Šerlok Holms ne može da utvrdi. Kod određenog broja zemalja ne postoje nikakve odluke. Razgovarao sam s ministrom iz Omana, rekao sam mu da su priznali Kosovo, a on je rekao da nisu, skoro da se svađao sa mnom o tome. Na spisku Prištine su i Nigerija i Uganda, što nije tačno", rekao je ministar.

Na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Kosova na engleskom, srpskom i francuskom je navedeno da je 114 zemalja priznalo nezavisnost Kosova, a na albanskom - 116, uz konstataciju da je time postignut cilj da ih bude više od 100.

I na sajtu "Kosovo thanks you”, piše da ih je 116 - da je Barbados poslednja zemlja koja je priznala nezavisnost i to u februaru 2018.

Odluku o povlačenju nezavisnosti, pre Gane, u 2019. doneli su Togo i Centralno afrička republika, a prošle godine to su učinili i Surinam, Lesoto, Papua Nova Gvneja, Burundi, Unija Komora, Gvineja Bisao, Sao Tome i Principe, Liberija, Grenada, Palau, Komonvelt Dominika, Solomonska Ostrva i Madagaskar.

"Gana je ozbiljna zemlja i nota koju su napisali je bolja nego da smo je mi pisali. Već u drugoj rečenici stoji da je Akra donela odluku da povuče priznanje, jer je odluka prethodne vlade pogrešna i predstavljala je kršenje Helsinške povelje i Rezolucije 1244, kao i da će oni poštovati rezultate dijaloga", rekao je Dačić.

Gana je jedna od najuspešnijih zemalja u zapadnoj Africi. Tradicionalni je prijatelj Srbije, iz vremena nesvrstanih, i kako je Dačić rekao, do sada najveća zemlja, sa 30 miliona stanovnika, koja je stala na stranu Beograda i međunarodnog prava.

Inače, Vlada Gane početkom godine promovisala je plan za razvoj turizma, koji bi narednih godina toj afričkoj zemlji doneo prihod od 8,3 milijarde godišnje. Ganu krasi 15 nacionalnih parkova, dvorac Elmina iz 1482. - najstarije afričko utvrđenje korišćeno za trgovinu robljem, brojne prelepe plaže. Mogla bi da nadmaši Indiju u tehnološkom sektoru i Etiopiju koja je jedna od afričkih ekonomija koje se najbrže razvijaju zahvaljujući poljoprivredi i izvozu kafe. Osim po nafti, Gana je poznata i po proizvodnji čokolade.

Pročitajte OVDE  kako je mali Šengen posvađao Šiptare.

Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA