Najnovije

MAKRON ZALJULJAO BEOGRAD: Evo kako je francuski predsednik digao Srbiju na noge, a potom joj srušio sve snove!

Dobro upoznata sa njegovim protivljenjem brzom proširenju EU, Srbija od posete francuskog predsednika Emanuela Makrona u julu nije očekivala mnogo više od ponavljanja pesimističnih poruka o evrointegracijama. Uprkos tome, dočekala je čoveka koji je petominutnim govorom na gotovo tečnom srpskom jeziku podigao Beograđane okupljene na Kalemegdanu na noge.

Emanuel Makron na Kalemegdanu (Foto: Predsednik.rs)

Poruka da će EU primiti nove članice tek kada izvrši unutrašnje reforme nije izostala, ali je pala u drugi plan nakon krupnih reči ljubavi zbog kojih se Srbija uljuljkala u utisku da je dobila prijatelja koji će braniti njene interese u Briselu i na svetskim političkim pozornicama.

A onda je samo tri meseca kasnije jedan veto sve srušio.

“Francuska nas voli”

Tradicionalno vekovno prijateljstvo između Srbije i Francuske proteklih decenija imalo je svoje uspone i padove.

Prijateljstvo dve zemlje datira mnogo pre EU. Francuzi su podržali Karađorđa u borbi za nezavisnost i bili naši saveznici u Prvom svetskom ratu, zbog čega je na Kalemegdanu podignut Spomenik zahvalnosti Francuskoj. Ali Srbija pamti i Badinterovu komisiju koja je donela odluku o raspadu Jugoslavije, sankcije, bombardovanje 1999. u kome je Francuska učestvovala, kao i priznanje tzv. Kosova 2008. godine.

Nakon perioda neutralne distance, odnosi su ponovo uzdrmani pre godinu dana propustom protokola Jelisejske palate tokom obeležavanja kraja Prvog svetskog rata, kada je predsednik privremenih prištinskih institucija Hašim Tači sedeo u prvom redu, rame uz rame sa Makronom, Donaldom Trampom i Vladimirom Putinom.

Makron je u Beograd stigao sa zadatkom da učini da se protokolarni gaf zaboravi i u tome je uspeo. Najupečatljiviji detalj dugo najavljivane i mesecima planirane posete bio je neočekivan govor na srpskom jeziku na Kalemegdanu kojim je kupio srce srpskog naroda.

Makron je više od pet minuta govorio na našem jeziku, a sličan izuzetak nije napravio ni tokom jedne druge zvanične posete.

Tokom emotivnog obraćanja, nekoliko puta je podsetio na zajedničku prošlost dve zemlje, naglasivši da "Francuska nikada neće zaboraviti žrtvovanje srpskog naroda, krv srpskih kćeri i sinova".

“Pokazujete da poruka ispisana na ovom spomeniku: "Volimo Francusku kao što je ona volela nas", živi i 100 godina kasnije. Sada je red na mene da kažem: Francuska voli vas kao što ste i vi voleli nju”, izgovorio je Makron pred okupljenom masom koja ga je prekidala aplauzima.

Srbija je ovaj gest prihvatila ne samo kao izvinjenje za grešku Jelisejske palate, već kao i konačnu obnovu prijateljstva i poziv na popravni ispit za otuđene odnose dve zemlje.

Hladan tuš

Negde između emotivnih govora, ovacija i potpisivanja dvadesetak sporazuma o unapređenju ekonomske saradnje, u drugi plan je palo da je Makron ponovio Srbima dobro poznat stav o evrointegracijama.

“Paralelno sa reformama koje Srbija treba da sprovede, Evropska unija mora da se reformiše kako bi bila spremna da primi Srbiju”, jasan je bio Makron.

Ove reči su najavile ono što se dogodilo samo tri meseca kasnije, a što je Srbija, uljuljkana slikom obostrane ljubavi, ipak doživela kao hladan tuš.

Makron je ostao dosledan da EU treba prvo da se reformiše, pa tek onda proširuje, a direktne posledice toga na svojoj koži osetile su Severna Makedonija i Albanija, koje prošlog meseca nisu dobile datum početka pregovora.

Ovakva odluka došla je nakon višesatnog sastanka šefova država i vlada EU koji nisu uspeli da se dogovore i daju zeleno svetlo obema državama, a kao glavni krivac za to jasno i glasno se navodi Francuska.

Stopiranje prestupnih pregovora za Severnu Makedoniju i Albaniju loša je poruka celom regionu, a samim tim i Srbiji, ocenili su redom analitičari, ali i brojni evropski lideri koji nisu želeli da stanu iza ove zajedničke odluke, donete upravo pod Makronovim pritiskom. Bilo kako bilo, zbog njegovog veta balkanske zemlje, a pre svega Srba i crna Gora, polako oprašaju od 2025. kao godine u kojoj će se pridružiti evropskom bloku.

Vučić u Parizu

Sinoć se, međutim, predsednik Srbije Aleksandar Vučić još jednom u Parizu sastao sa Makronom "u četiri oka", tačno godinu dana od skandala sa rasporedom sedenja i četiri meseca od govora na Kalemegdanu. Novi sastanak i razgovor uslediće danas.

Vučić je u Ohridu ocenio da njegov susret sa Makronom možda nikada nije bio važniji, da očekuje da dobije podršku za projekat "mali Šengen", ali i da čuje o novoj metodologiji koju predlaže francuski predsednik u pogledu proširenja EU.

“NJegove ideje ne bih potcenjivao i nipodaštavao kao što drugi rade. Želim da razgovaramo i o ovoj inicijativi. Tražiću od njega i moliću za podršku, jer ako to budemo imali stvorićemo potpuno nove uslove i to bi nam bio jedan od izvora ubrzanog rasta u narednim godinama. Ako dobijemo tu vrstu podrške, neće biti lako da se sve ovo sruši. Možda nam nikad nisu bili važniji razgovori s Makronom”, rekao je Vučić.

Pročitajte OVDE šta je Aleksandar Vučić rekao o sastanku sa Makronom.

Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA