I onda se u 2018. događa potpuni preokret, Hrvatska počinje ubrzano zaostajati za Srbijom u odnosu na vojne troškove, hrvatski je, vojni budžet te godine bio 587 miliona evra, dok je Srbija za vojsku izdvojila čak 725 miliona evra.
Takav trend nastavljen je i tokom 2019. godine kada su Hrvati za vojsku izdvojili 647, a Srbija 877 miliona evra.
Ovi podaci, upozoravaju vojni eksperti iz "lijepe njihove" dokazuju koliko je Srbija superiornija u odnosu na Hrvatsku. Oni se nadaju da bi nabavkom eskadrile borbenih aviona i još jednom kvalitetnijom, a planiranom nabavkom, 60-tak američkih oklopljenih vozila "Bradli" koje bi im SAD donirale, koliko-toliko mogli da pariraju Srbiji.
Večernjak piše kako službena Hrvatska nerado komentariše jačanje Vojske Srbije, kao i da beži od neugodnih pitanja kako je moguće da su Srbi nabavili MiG-29 i PVO sistem "Pancir-S1" iz Rusije, francuske "Mistrale", ali i da tamošnji eksperti uporno insistiraju da jačanje Srbije nikako ne sme proći bez paljenja lampica za uzbunu u sistemu nacionalne bezbednosti RH.
Prof. dr. Vlatko Cvrtila, stručnjak za bezbednosno-obaveštajna pitanja i dekan univerziteta "Vern", savetuje Zagreb da se ne "pali" zbog jačanja vojske Srbije. Smatra da prvo treba videti strukturu potrošenog novca, jer dobar deo, po njemu, ide za plate i ostale troškove vojnog osoblja.
Bez obzira na to postaje li Srbija vojna sila ili ne, Cvrtila se slaže da Hrvatska mora prionuti na nabavku borbene eskadrile, ali i odgovarajućeg protivavionskog sistema.
Vojni stručnjaci savetuju Zagreb da primeni srpski model jačanja vojske. Oni tvrde da, kada se pojavi potreba za brzim vojnim nabavaka, od francuskih "Mistrala", do modernizacije MiG-ova 29, ministarstvu odbrane Srbije u pomoć"uskaču" i druga ministarstva i prebacuju im neophodna sredstva.
Pročitajte OVDE sve o neverovatnom mitraljezu Dilon Aero M134D.
Izvor: Informer/vecernji. hr