Zvaničnici pokreta izjavili su da neće uputiti poziv za saradnju nijednoj stranci koja je bila u prethodnoj vladi, bez obzira na konačne rezultate izbora.
“Mi kao stranka naglasili smo da je vrlo važno imati vladu čistih ruku koja će drugačije upravljati, boriti se protiv organizovanog kriminala i institucionalne korupcije i doneti program koji će omogućiti ekonomski razvoj zemlje, bolju zdravstvenu zaštitu i još mnogo toga kvalitativnom edukacijom“, rekla je zamenica predsednika Samoopredeljenja Fatmire Kolčaku, piše Zeri.
Ona smatra da su građani kaznili one koji su loše upravljali i na osnovu toga bi se očekivalo da te stranke ostanu u opoziciji.
Kandidatkinja DSK za poslanika Besa Gadžeri izjavila je da će Samoopredeljenje odlučiti da li želi da pozove koaliciju NISMA-ANK-PP na razgovor o formiranju nove vlade i napomenula da izborni proces još nije završen i da „ne mogu da nagađaju kako će se šta dogoditi“.
Istovremeno, analitičar Ramuš Tahiri je za Zeri rekao da je učešće koalicije NISMA-ANK-PP neophodno za funkcionisanje vlade.
„Samoopredeljenje i DSK nemaju 61 glas. Trebaće im šest glasova NISME. Sada je izazov formiranje nove vlade i može se dogoditi da zemlja krene na nove izbore“, upozorio je Tahiri.
U Prištini je u toku ponovno brojanje glasova sa preko 1.400 glasačkih mesta, zbog čega će se na potvrđivanje konačnih rezultata vanrednih izbora od 6. oktobra čekati još desetak dana i tada će biti i zvanično potvrđeno da li je koalicija NISMA – ANK – PP prošla prag od pet odsto.
Prema podacima na koje se pozivaju pojedini mediji, koalicija Fatmira LJimaja i Bedžeta Pacolija preskočila je izborni cenzus pošto su Izborni panel i Vrhovni sud odlučili da odbace 3.700 glasova iz centralne Srbije pristigle poštom.
Član NISMA Dardan Gaši rekao je da ponašanje „Samoopredeljenja“ potkopava izglede za partnerstvo u sledećoj kosovskoj vladi, a nije isključio mogućnost da partija ANK Bedžeta Pacolija glasa za Kurtijevu vladu, prenose mediji na albanskom.
Zvaničnici Alijanse za novo Kosovo istakli su da su otvoreni za razgovore sa Samoopredeljenjem, kako bi bili deo buduće vlade.
Pročitajte OVDE kakav je navodno stav Rusije o Zapadnom Balkanu.
Izvor: RTS