Menjanje naziva beogradskih ulica nije retkost. Ovu u Železniku, ipak, je zadesila retka greška. Na Skupštini grada doneta je odluka da svoju ulicu u prestonici dobije i Emil Perška.
"To je uvredljiv čin za srpski narod, to je uvredljiv čin za našu istoriju, dati naziv ulice po sobi koja je bila deo zvanično policijskog aparata zločinačke Nezavisne države Hrvatske, koja je samim tim učestvovala represalijama tokom Drugog svetskog rata se ne može ničim razumeti, niti opravdati", kaže Dejan Ristić, istoričar.
Istorijski podaci pokazuju da je Perška bio i jugoslovenski fudbalski reprezentativac, ali i deklarisani pristalica ustaškog pokreta. Godine 1918. predvodio je pobunu u Zagrebu protiv ujedinjenja u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca.
A šta je uticalo na to da Perška ipak, dobije ulicu u Beogradu, kao i ko je odgovoran za to? Drugi čovek grada loptu odgovornosti prebacuje u drugo dvorište.
"Nismo mi napravili grešku, kao što sami znate odluku o imenovanju ulica donosi skupštinska komisija koja je sastavljena od odbornika svih stranaka. Na svaku izmenu ulica, na svako novo ime daje saglasnost Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, koje ima komisiju u kojoj sede istoričari, koji proveravaju da li to što stiže iz lokalne samouprave je ono što treba, ali očigledno je napravljen propust", izjavio je Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda.
Ko čini komisiju koja o takvim stvarima odlučuje, na sajtu Grada nije navedeno. Istoričari, pak, ukazuju da se propusti dešavaju, jer se struka ne pita. Kažu i da promenu ulica poslednjih godina prati trend revizije istorije, kao i da takvim odlukama resorna komisija pristupa isključivo administrativno.
"To je komisija koju najčešće čine koliko mi uspevamo da razaznamo u javnosti kako građani, gradski odbornici i ljudi koji se biraju po nama nejasnim kriterijumima. Najčešće se dešava da tu nema stručnih ljudi, govorim u smislu nauče istoriografije, niti se opet moje kolege istoričari konsultuju sa ciljem da se dobije valjana informacija da li neka osoba ili neki istorijski događaj zaslužuje da se po njemu nazove ulica ili trg, čini mi se da ovaj slučaj treba iskoristi u najboljoj meri da se redefiniše sastav te komisije", ocenjuje istoričar Ristić.
I Vesić kaže da je odluka komisije skandalozna, ali da gradska vlast ne odlučuje o njenom sastavu.
"To nije odluka na meni, odluku o komisiji bira Skupština grada, gradski odbornici skupštine biraju komisiju, to je pitanje za odbornike Skupštine grada, izvršna vlast u Gradu ne bira skupštinske komisije, mi nemamo nikakav uticaj na njihov rad", kaže Vesić.
Dok se na utvrdi čiji je propust, u međuvremenu je odlučeno da Emil Perška neće dobiti ulicu. Nakon kritika javnosti, komisija je usvojila predlog za hitnu izmenu. Tako će deo ulice Stevana Filipovića umesto u Emila Perške biti preimenovan u Taraišku.
Šiptari pokušali da zapale manastir a monasi palili sveće za stradale Albance! O srpskoj dobrodušnosti pročitajte OVDE.
Izvor: N1