Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović pohvalila se „značajnim uspehom po pitanju saradnje sa nacionalnim manjinama na promociji multietničnosti i ostvarivanju prava“, podseća LSV u današnjem saopštenju.
Brojni su problemi u oblasti obrazovanja, službene upotrebe jezika i informisanja. Brojni lokalni mediji u Vojvodini, koji su informisali na nekom od jezika nacionalnih zajednica, nestali su u vihoru privatizacije, pa danas u mnogim multietničkim sredinama nema niti sekunda ili reči na mađarskom, slovačkom, rumunskom, rusinskom ili nekom od drugih jezika. Liga socijaldemokrata Vojvodine ne sumnja u dobru volju institucija koje se bave ljudskim i manjiskim pravima, ali činjenično stanje je zabrinjavajuće. Nikakva strategija neće pomoći ako se ne poštuje Zakon o zabrani diskriminacije.
“Svedoci smo veoma čestih uvreda na verskoj i nacionalnoj osnovi i to na televizijama sa nacionalnom frekvencijom ili dnevnim listovima sa veoma visokom tiražima“, ukazuje LSV, i konstatuje:
“LJudi se nesmetano prozivaju zbog „pogrešnog“ imena ili prezimena. Nadležni organi ćute! Slično je i sa pozicijom pravosnažnog osuđenika za ratne zločine Vojislava Šešelja, koji i pored jasnih odredaba Zakona o izboru narodnih poslanika i dalje zauzima mesto u Skupštini Srbiji“.
„Šešelj na dnevnom nivou pokazuje šta znače netolerancija i nepoštovanje multietničkog društva“, navodi LSV i ocenjuje da se država mora sa mnogo više entuzijazma da se suoči s ovim problemima.
Pročitajte OVDE kakav je odnos sila na Balkanu.
Izvor: Fonet