Nemačka može slediti vodeće korake Amerike u spoljnoj politici i odbrambenim rashodima, ali je manje pokorna kada je reč o energetskoj bezbednosti, što je najvažnije za evropsku ekonomsku bezbednost. Ove nedelje, američki zakonodavci predstavili su zakon kojim se pooštravaju sankcije za učešće u vodećem nemačkom energetskom projektu koji zajednički radi sa Rusijom, ciljajući evropske kompanije koje polažu podvodne cevi za gasovod "Severni tok 2".
Predloženi paket sankcija, koji još moraju da odobre Senat SAD-a i američki predsednik, predviđa zamrzavanje imovine i ukidanje američkih viza za izvođače radova "Severnog toka 2", a Berlinu se to očito ne sviđa.
Ministar spoljnih poslova Haiko Mas je rekao da se evropska energetska politika pravi u Evropi, a ne u SAD-u, dok je Joakim Fajfer, poslanik CDU Angele Merkel, rekao da sankcije „više nisu samo neprijateljski čin SAD-a već neprijateljski čin prema svojim saveznicima“.
Ali za ostale visoke političare, ove oštroumne primedbe su ostale bez jasne podrške. Berlin bi trebao imati na umu to, što se SAD agresivno postavljaju kao alternativa ruskoj energetici, odnosno nameću svoj prirodni gas, izjavio je u intervjuu za RT Klaus Ernst, predsednik Odbora Bundestaga za ekonomska pitanja i energetiku.
Ako Vašington nastavi da opstruiše dovršavanje "Severnog toka 2", nametanje "kaznenih carina na uvoz ovog gasa u Nemačku" moglo bi postati odvraćajuće sredstvo i dovoljno snažno da ga zaustavi. Shodno tome, prodaja američkog gasa će opadati, „a to će navesti SAD da razmisle o svom ponašanju“.
Za Ernsta, kupovina američkog gasa je put ka nigde. On insistira na tome da američki gas iz škriljaca nije prihvatljiv za Nemačku i štaviše, on je mnogo skuplji od ruskog gasa.
Kako se gradnja "Severnog toka 2" nastavila, SAD su pokušale da ga ubace u geopolitičk raspravu, pri čemu je američki predsednik Donald Tramp ustvrdio da bi Nemačka mogla postati zavisna od snabdevanja gasom iz Moskve, kao i ostatak Evrope.
"Ovaj argument je neodrživ iz razloga što lokacija gasovoda uopšte nije bitna, sve dok se gas koji se isporučuje kroz njega proizvodi u Rusiji", rekao je Ernst. Rusija takođe ima sve razloge da se drži sporazuma.
Uprkos rastućoj ljutnji zbog američkog pristupa štapa i šargarepe, kancelar Angela Merkel delimično je popustila pod pritiskom, dajući zeleno svetlo za gradnju najmanje četiri terminala za američki gas koji bi trebalo da budu izgrađeni do sredine 2020-ih.
Zanimljivo je da su američki mediji naveli da američke sankcije neće promeniti ništa na terenu. "Blumberg" je, na primer, naveo da "njihovo određivanje i tajming mogu samo usporiti sada već izvestan završetak projekta".
"Vinteršal", njemačka kompanija koja učestvuje u izgradnji gasovoda je saopštila da će biti završen do kraja godine ukoliko vetrovito baltičko vreme ne promeni raspored. Poslednja preostala deonica "Severnog toka 2", dugačka oko 280 km, prolazi blizu danske obale, a zemlja je ranije odobrila građevinske radove.
Odmetnuti politički sinovi ljuljaju 18 godina vlasti? Više o tome OVDE.
Izvor: vostok.rs