Biće to prvi nastup Narodnog pozorišta u ovom poznatom slovenačkom kulturno-kongresnom centru posle tri decenije, a komad će obe večeri, od 20 časova, biti izveden u Linhartovoj dvorani.
U podeli su LJubomir Bandović (Ilija Čvorović), Nela Mihailović (Danica Čvorović), Dušanka Stojanović Glid (Đura, Ilijina sestra bliznakinja), Katarina Marković (Sonja Čvorović), Milutin Milošević (Podstanar) i Vanja Milačić (Spikerka).
U fokusu nove verzije čuvene Kovačevićeve drame, koja je premijerno izvedena 1. oktobra prošle godine na Sceni „Raša Plaović“, nalazi se tema društvene paranoje, medijska propaganda, proizvodnja straha i neprijatelja, sve što je u nju dodato je dokumentarna građa iz raznih srpskih medija, a svaki lik predstavlja paradigmu određenih stanja, profila, tendencija...
Kompozitor je Irena Popović Dragović, scenografiju je uradio Branko Hojnik, kostime Ivana Vasić, a scenski pokret Anđelija Todorović.
U predstavi sudeluju i muzičari Vladimir Gurbaj (klarinet), Elio Rigonat (gitara), Ivan Mirković (harmonika) i Relja Derbogosijan (bubanj).
„Balkanski špijun“ do sada je odigran 38 puta, a osim na matičnoj sceni, videla ga je i publika u Valjevu, Beču, Čačku...
Predstava je učestvovala na jednom revijalnom (Dubrovačke ljetne igre) i devet takmičarskih festivala u zemlji i regionu: „Dani Zorana Radmilovića“ (Zaječar)„Teatar na raskršću“ (Niš), „Dani komedije” (Jagodina) „Dani Milivoja Živanovića“ (Požarevac), „Pozorišno proleće“ (Šabac), „Nušićevi dani“ (Smederevo), „Međunarodni festival malih scena“ (Rijeka), „Dani satire Fadila Hadžića“ (Zagreb) i „Teatar u jednom dejstvu“ (Mladenovac).
Na tim manifestacijama osvojeno je ukupno deset nagrada.
U Sloveniji trenutno službeno boravi i upravnica Narodnog pozorišta Ivana Vujić gde će tokom narednih dana imati sastanke u vezi sa saradnjom sa Slovenskim narodnim gledališčem iz Maribora, kao i pozorištima iz Celja, te Klagenfurta, u susednoj Austriji.
Poslednje gostovanje Narodnog pozorišta u „Cankarjevom domu“ bilo je 22. aprila 1989. godine sa predstavom „Kosovska hronika“, po tekstu Rajka Đurđevića, u režiji Cisane Murusidze.
Nakon toga, kada je reč o gostovanjima ansambla Drame beogradskog nacionalnog teatra u Sloveniji, usledila je pauza duža od jedne decenije.
„Balkanska plastika“, po motivima autobiografske knjige Mage Magazinović „Moj život“, u režiji Ivane Vujić, bila je prva predstava Narodnog pozorišta koja je gostovala u toj državi, posle raspada SFRJ. Komad je 25. aprila 2002. godine odigran u Slovenskom narodnom gledališču u Mariboru i, dan kasnije, u Slovenskom mladinskom gledališču u LJubljani.
Narednih godina, u Sloveniji su gostovale i predstave „Faust 1“ i „Faust 2“ (Maribor), „Norvej tudej“ (koprodukcija sa SNG Maribor, Maribor), „Gospođa ministarka“ (Maribor) „Možda smo mi Miki Maus“ (koprodukciji sa pozorištem „Bunker“ iz LJubljane i Sterijinim pozorjem, LJubljana, Maribor), „Derviš i smrt“ (LJubljana, Kopar)...
Pre pola godine, 27. maja, upravnica Narodnog pozorišta u Beogradu Ivana Vujić i direktor Slovenskog narodnog gledališča Drama iz LJubljane Igor Samobor potpisali su Sporazum o saradnji dva teatra.
Poslednje gostovanje Narodnog pozorišta u Sloveniji bilo je nekoliko dana kasnije, 30. maja, kada je u okviru šestog Drama festivala u LJubljani izvedena predstava „Carstvo mraka“, prema tekstu Lava Nikolajeviča Tolstoja, u režiji Igora Vuka Torbice. Bio je to više nego uspešan nastup, jer je pomenuti komad osvojio Nagradu publike „Jernej Šugman“ za najbolju predstavu festivala, sa prosečnom ocenom 4,7.
Potpisan Sporazum o saradnji sa Slovenskim narodnim gledališčem iz Maribora
Sporazum o saradnji Narodnog pozorišta u Beogradu i Slovenskog narodnog gledališča iz Maribora, potpisan je 16. decembra u Mariboru.
Tim ugovorom, koji su potpisali upravnica Narodnog pozorišta Ivana Vujić i direktor Slovenskog narodnog gledališča Danilo Rošker, predviđeno je proširenje i unapređenje umetničke saradnje dve Kuće na osnovu zajedničkih interesa.
Na taj način, biće omogućeni najbolji uslovi za međunarodnu pozorišnu i umetničku saradnju koja podrazumeva razmenu predstava, autora, umetnika i drugih stručnjaka, zajedničku koprodukciju predstava kao i druge oblike saradnje koji su od interesa za oba pozorišta.
Pročitajte OVDE šta Dom omladine spektakularno organizuje za doček.
Izvor: Pravda