Govoreći o predloženom zakonu o veroispovesti u toj zemlji, mitropolit je rekao da taj predlog ima mnogo nedostataka i da bi jedino ispravno rešenje za sve kojima je stalo do budućnosti, mira, stabilnosti i međureligijskog sklada i bratskog suživota u Crnoj Gori da se on, ovakav kakav je, povuče iz procedure.
"Ovako opasan, nedobronameran i zlonamerno pripremljen zakon ne zaslužuje da se o njemu diskutuje i raspravlja u crnogorskoj skupštini dok ne dobije saglasnost svih tradicionalnih crkava i verskih zajednica u Crnoj Gori, u skladu sa mišljenjem Venecijanske komisije i sa najvišim međunarodnim standardima", kazao je mitropolit.
On je dodao da moderna i savremena država ima ulogu i obavezu da garantuje mir, vladavinu prava, da štiti imovinu svih, da jemči pravednost među ljudima i da svi građani u takvoj državi imaju osećanje prosperiteta i sigurnosti.
"Kod nas se događa drugačije: državna vlast, koja treba da garantuje mir, upravo svojim činjenjem proizvodi konflikt. Čini se da je iz te potrebe da se građani drže u stalnoj napetosti nastao i ovaj zakon. U njegovoj pripremi nije ispoštovan nijedan evropski, demokratski princip", rekao je.
Na prvom mestu, ističe mitropolit, ovaj Predlog zakona je donesen bez neophodnog dijaloga.
"Zemlje Evropske unije, kojoj teži Crna Gora, imaju pisane obaveze u Amsterdamskom ugovoru i u drugim aktima da sa crkvama i verskim zajednicama vode javni, transparentni i suštinski dijalog o svim pitanjima od javnog društvenog interesa, a kamoli o pitanju verskog zakonodavstva, što je bila i osnovna preporuka Venecijanske komisije", naveo je Amfilohije.
On je ukazao da ovaj zakon obiluje mnogim pravnim presedanima, koji imaju za posledicu i kršenje Ustava, kao najvišeg pravnog akta jedne države.
"Kao takav diskriminatorski naišao je na jednu širu osudu, ne samo Pravoslavne crkve, već i pripadnika drugih crkava i verskih zajednica, poslanika i brojnih ličnosti i organizacija iz javnog i društvenog života Crne Gore, pa čak i mnogih građana koji glasaju za partije na vlasti", rekao je.
Podseti je da pomesne pravoslavne crkve, na čelu sa Vaseljenskom patrijaršijom i Ruskom pravoslavnom crkvom, svojim zvaničnim stavom prepoznale su ovaj zakon kao diskriminatorski i antipravoslavni.
"Čak je i Sveta Stolica iznela jasan stav da Zakon donet bez dijaloga i dogovora sa svim crkvama i verskim zajednicama neće biti prihvaćen", istakao je mitropolit Amfilohije.
Pročitajte OVDE zašto su se crnogorski biznismeni potukli u avionu za Podgoricu.
Izvor: Dan/Tanjug