Dodatno je pojasnio: „Na sankcije ćemo odgovoriti tako da samim sebi ne nanesemo štetu. Međutim, odgovorićemo precizno“.
Šef ruske diplomatije posebno je u ovom kontekstu naglasio:
„Naravno, uzećemo i ove poslednje sankcije u obzir pri formatizovanju naših ukupnih odnosa sa SAD“.
Lavrov je naveo da - ovako ili onako – poznaje većinu američkih kongresmena koji su glasali za poslednje antiruske sankcije, pa ukazao:
„Nikada nisam mislio da se (američki) kongresmeni mogu srozati do donošenja odluka koje naprosto ne čine čast ozbiljnim političarima“.
Ruski ministar spoljnih poslova otkrio je i da Rusija „u određenom momentu može uživo pokazati Amerikancima raketni sistem „Sarmat“:
„Već smo im predočili – na zasedanju komisije za sporazum START-3 – da je to moguće. Uostalom, već smo im pokazali hipersonični raketni sistem „Avangard“. Polazimo od toga da „Avangard“ i „Sarmat“ potpadaju pod START-3 i spremni smo da ta oružja ugradimo u obnovljeni START-3. Samim tim, i da im pokažemo „Sarmat“. Ovo ne važi za ostalo naoružanje o kojem je predsednik Putin govorio početkom marta 2018-te“.
Lavrov je saopštio da je Moskva voljna da o tim drugim oružjima razgovara sa Vašingtonom ako bude spreman da „na sto“ stavi svoja najnovija oružja koja se tiču strateške stabilnosti. U nastavku je rekao:
„Oto fon Bizmark je govorio da u vojnim stvarima nisu presudne namere već vojni potencijali. To pravilo je i danas aktuelno“.
Lavrov je – imajući u vidu da su SAD pozvale Kinu da se uključi u pregovore o strateškom ofanzivnom naoružanju – rekao da Moskva respektuje poziciju Pekinga i da neće insistirati da učestvuje u „konsultacijama u kojima sebe ne vidi“.
Putin je, da podsetimo u martu 2018-te najavio ruskoj i svetskoj javnosti i krstareću raketu „Burevesnik“ sa atomskim motorom i neograničenim dometom.
Vašington prešao crvenu liniju – uvodi sankcije i protiv svojih saveznika. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: fakti.org