Najnovije

ZLATO, BAKAR I LIGNIT KOPAMO NA 200 LOKACIJA: Kinezi su u Srbiji otkrili novo nalazište od 30 milijardi $, a ovo je detaljna mapa našeg blaga!

Kineska kompanija Ziđin, strateški partner RTB Bor započela je izradu glavnog rudarskog projekta eksploatacije podzemnog ležišta Borska reka. To je jedno od preko 200 lokacija u Srbiji na kom se eksploatišu vredna rudna bogatstva.

Rudnik (Foto: pixabay. com

Procenjuje se da ovaj lokalitet u sebi krije rezerve od gotovo četiri miliona tona bakra, 130 tona zlata i više od 1.000 tona srebra, čija je vrednost veća od 30 milijardi dolara. Podaci ukazuju da su u tom ležištu, do sada, istražene i utvrđene geološke rezerve od blizu 320 miliona tona rude.

Međutim, pretpostavlja se da Borska reka, zapravo, u sebi krije više od milijardu tona rude, sa prosečnim sadržajem od jednog procenta bakra, što je gotovo trostruko više nego u rudnicima RTB koji se trenutno eksploatišu.

Ležište Borska reka, za čije je aktiviranje neophodno investirati najmanje 150 miliona evra, do sada je istražena samo na dubini od 450 metara. Pretpostavlja se da se to ležište, sa povećanjem dubine, širi, kao i da sadržaj bakra i plemenitih metala raste.

O tome koliko je Borska reka atraktivno ležište, koje po svojoj minerologiji podseća na podzemni rudnik bakra Čukaru peki, svedoči i podatak iz 2002. godine. Tada je Svetska banka, pre raspisivanja prvog tendera za prodaju RTB, izdala studiju po kojoj budućnost ovdašnjeg rudarstva treba bazirati na istraživanju i eksploataciji tog ležišta.

Ova najava ponovo je pokrenula pitanje koliko se rudnika i skrivenih plemenitih metala nalazi u našoj zemlji. Kinezi su početkom maja potpisali ugovor vredan 33,5 miliona evra za eksploataciju rudnika zlata i bakra na lokalitetu Čukaru peki kod Bora, a procene su da na toj lokaciji leži oko milion tona bakra.

Predrag Mijatović, zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije, rekao je za "Blic Biznis" da je najviše nalazišta u Istočnoj Srbiji, u okolini Bora, mada se ispitivanja, kako tvrdi, vrše širom cele Srbije.

"Trenutno je više od 200 lokacija na kojima se istražuju mineralne sirovine, plus mesta koja su već u eksploataciji. Najbogatiji smo bakrom, olovom, cinkom, kao i ugljem, najviše lignitom. Od nemetaličnih sirovina, tu je glina, kao i tehničko-građevinski kamen za puteve”, navodi Mijatović i dodaje da su većinu nalazišta otkrili srpski geolozi (osim litijuma), a strane kompanije koje su sada prisutne u Srbiji potvrdile su te podatke i proširile istraživanja dodatnim investicijama.

Najzastupljenije su eksploatacija bakra i zlata, olova, cinka, gvožđa, hroma, mangana, molibdena, kobalta, kadmijuma, antimona... Najviše pažnje svakako zaslužuje Bor gde se, prema proceni kanadske kompanije “Nevsun”, nalazi oko 15 miliona tona bakra i oko 370 tona zlata, te je vrednost ovog nalazišta procenjena na oko 100 milijardi dolara.

Tri rudna lokaliteta na Crnom vrhu, kod Žagubice, sadrže čak 72 tone zlata. Ležišta srebra u Srbiji pronađena su u Karpatskom predelu, u Boru, Krivelji, Majdanpeku, Timoku, Blagojevom kamenu i Peku, kao i u Šumadiji na Rudniku. Ležišta platine u Srbiji su u Pomoravlju, odnosno u blizini Vrnjačke Banje i Trstenika.

Jadarit kod Loznice

Osim toga, kod Loznice se nalazi jedno od najvećih svetskih jadarita iz kojeg se izdvaja litijum. Rezerve rude u Jadarskom basenu procenjuju se na 136 miliona tona. Smatra se da se nalazište rude jadarit nalazi na još 20 lokacija koje se prostiru do Zaječara, i da su na tim mestima rezultati početnih istraživanja još impresivniji.

Srbija ima i resurse sekundarnog ekonomskog značaja koji su nižeg potencijala i njima pripadaju molibden, antimon, nikl, kalaj, uran, boksit, gvožđe, mangan, volfram i deo retkih elemenata. Mineralni resursi tercijarnog ekonomskog značaja u osnovi nisu u dovoljnoj meri istraženi, a tu su svrstani živa, arsen, platinska grupa elemenata, azbest, grafit, fosfati, kreda, talk, pijezooptički kvarc i sepiolitske gline.

Pročitajte OVDE   sve o novoj zlatnoj opsesiji lidera Evrope.

Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA