Poreske reforme smanjile su efektivne porezne stope za prosečne Amerikance i povećale efektivne porezne stope za bogate. Van pravila koje je sprovodio bivši američki predsednik Barak Obama, predsednik Donald Tramp oslobodio je američko poslovanje, povećao je američki BDP iako su zbog toga patile ekonomije Evrope i Kine.
Naftna nezavisnost SAD naštetila je Rusiji, Saudijskoj Arabiji i Iranu. Proizvodnja nafte je u SAD porasla za 77 posto od 2008. godine prema EIA, organizaciji koja prati stanje na tržištu energije. Istovremeno, cene nafte nikad nisu bile niže.
Tramp zadržava dominaciju u međunarodnim odnosima. On je pobedio u pregovorima koji se tiču NATO-a, NAFTA-e, EU, Kanade i Meksika. Sada se približava uspešnom rešavanju trgovinskog rata s Kinom, a trenutno prekida vatru u Avganistanu i povlači svoje trupe, piše "Euractiv".
Zapravo, održao je predizborna obećanja, iako je na tom putu morao da zgazi određena prava. Sada mu preostaje da pobedi sa sloganima poput: ''Želite li da nastavite da Amerika bude sjajna'' (''Make America great again'') ili ''Da li je u SAD sada bolje nego pre četiri godine?''. Isto pitanje je Ronald Reagan postavio tokom kampanje 1980. godine, ali je dobio negativan odgovor. Trampu će većina reći: ''Da, bolje nam je!''
Trenutni opoziv koji je trebalo da izmesti političku snagu na Demokrate ne može da našteti jakoj establiranosti predsednika Donalda Trampa, jer se ni birači neće okrenuti protiv njega. LJudi ne vole Trampa, ali oni glasaju prema stanju u svom novčaniku. Ekonomija raste 4-6 posto godišnje, a nezaposlenost je pala ispod 4 posto. Takva kretanja u podršci Trampu pokazuju ankete javnog mijenja.
Opoziv je bila greška, ali republikanci znaju da nije prekasno da je i poprave. Demokrate će i dalje pokušavati da demoniziraju Trampa, posebno na osnovu njegove migrantske politike. Ali demokrate i zavise od glasova afroameričke i latinoameričke populacije u SAD.
Tramp samo dokazuje svetski trend – nacionalizam pobeđuje globalizam i širi se na ostatak sveta. Već svedočimo primeru iz susedstva Evropske unije, Bregzitu. Nacionalizam je taj koji otvara enormni prostor novih svetskih sukoba, a ponovni odabir Trampa preti svetskoj bezbednosti. SAD će koristiti svoju ekonomsku snagu kao oružje protiv neprijatelja, poput Severne Koreje i Irana.
Institucije koje su obeležile posleratno razdoblje i zadržavale globalni poredak sve su slabije.
SAD troši četiri odsto svog BDP-a na odbranu, a Nemačka jedan. NATO savez ''doživljava svoju moždanu smrt'', kao što kaže francuski predsednik Emanuel Makron, posebno jer većina njegovih članova nije predana vojnim resursima koje Tramp od njih traži. To se pokazalo na nedavnom rođendanskom samitu u Londonu. SAD su u nekoliko navrata retile izlaskom iz Transatlantskog sporazuma.
Režim slobodne trgovine izrađen u okviru Svetske trgovinske organizacije (VTO) ustupiće mesto trgovini koja podržava ekonomske težnje SAD. U suprotnom, Tramp već preti da će izaći iz VTO-a. Najopasnija verzija Trampove trgovinske politike, ona u kojoj gradi zidove i naplaćuje visoke carine, mogla bi u potpunosti da razori globalni sistem trgovinskih veza. Kada bi se SAD povukle iz tih organizacija, Tramp bi samo dobio veću i samostalnu moć odlučivanja na polju svetske dominacije. Ukratko, radio bi ono što hoće.
Nensi Pelosi je nedavno izjavila da će u slučaju ponovnog odabira Trampa ''civilizacija kakvu poznajemo biće u opasnosti, kao i naša planeta''.
Pročitajte OVDE šta je vladika Joanikije poručio narodu.
Izvor: Blic