Za rezoluciju je glasala 91 država, protiv je bilo devet, uzdržanih 65. Dokument poziva Izrael da napusti celu okupiranu teritoriju sirijskog Golana do linije koja je postojala na dan 4. juna 1967. u skladu sa odgovarajućim rezolucijama Saveta bezbednosti UN.
Generalna skupština naziva odluku Izraela od 14. decembra 1981. da ustanovi svoje zakone, nadležnost i upravu na okupiranoj sirijskoj Golanskoj visoravni nevažećom i bez ikakve pravne sile.
The Syrian Golan :
— Indian Kim Jong Un (@ChowkidarKim) December 4, 2019
Final vote of the day, the UN demands that Israel withdraw from the Golan in a 91 - 9 - 65 vote.
🇧🇷 Brazil switched from Yes last year to No this year.(Bolsonaro effect)
🇬🇧 The UK broke from EU consensus, as it did last year, to vote No.#Israel#UNGApic.twitter.com/HmjyLZFdJb
Autori rezolucije napominju da kontinuirana okupacija Golana i njihova faktička aneksija predstavljaju kamen spoticanja na putu ka postizanju pravednog, sveobuhvatnog i trajnog mira u regionu.
Generalna skupština UN poziva Izrael da obnovi pregovore u sirijskom i libanskom pravcu i poštuje preuzete obaveze i garancije usaglašene tokom prethodnih pregovora.
Osim toga, Generalna skupština je usvojila rezoluciju kojom se Izrael poziva da prestane sa naseljavanjem na okupiranim palestinskim teritorijama. Za ovaj dokument glasalo je 147 država, sedam je bilo protiv, a 13 uzdržanih.
‘Stumbling block for peace’: UN General Assembly calls on Israel to withdraw from Syria’s Golan Heights — RT World News https://t.co/nqTCk86M71pic.twitter.com/d2eZUhRnnS
— Therese (@Th2shay) December 4, 2019
Izraelska okupacija Golana i Zapadne obale
Golanska visoravan je do 1967. bila deo Sirije. Tokom Šestodnevnog rata izraelske trupe su okupirale ovu teritoriju, a 1981. godine su je jednostrano aneksirale. Pripadnost planinske visoravni smatra se glavnim subjektom izraelsko-sirijskog sukoba, a pre početka građanskog rata u Siriji postojali su pokušaji da se on reši. Ujedinjene nacije smatraju ove teritorije okupiranim.
Jevrejska naselja na Zapadnoj obali reke Jordan, koje Izrael naziva Judeja i Samarija, pojavila su se nakon što je Izrael pobedio u Šestodnevnom ratu 1967. godine. Naselja se ne smatraju delom Izraela ni u smislu međunarodnog, pa čak ni unutrašnjeg zakona, za razliku od Istočnog Jerusalima ili Golanske visoravni. UN smatra ove teritorije okupiranim.
Francuska je izgubila kontrolu nad 800 enklava, slično kao i Srbija na KiM 1998! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews. com