Najnovije

SPREMA SE NOVI NAPAD NA GAZIVODE? Energetski blok sa Albanijom ne menja ništa na terenu, Priština ima opasan plan

Iza namere Prištine da od aprila sledeće godine bude u istom energetskom bloku sa Albanijom, stoji višegodišnji, neostvareni plan kosovskih Albanaca da otmu srpsku imovinu i uspostave potpunu kontrolu nad severom pokrajine. Srbi sa KiM ne isključuju ni nove pokušaje da se i fizički zauzmu hidroelektrana "Gazivode" i trafostanica "Valač".

Rosu (Foto: Jutjub)

Ovo su, ukratko, ciljevi poslednjeg poteza lažne države Kosovo, čiji je "Operator sistema i tržišta električne energije (KOSTT)" u utorak, u Tirani, potpisao sporazum sa albanskim "Operatorom prenosnog sistema (OST)". Još jedno, grubo kršenje Briselskog sporazuma od strane Prištine dogodilo se uz znanje Evropske mreže operatora prenosnih sistema električne energije.

Međutim, poslednja provokacija Prištine ni na koji način neće ugroziti snabdevanje električnom energijom Srba sa severa, što je za "Novosti" potvrdio i direktor javnog preduzeća "Ibar HE Gazivode" Srđan Vulović:

- Najveći deo struje dobijamo iz centralne Srbije, dalekovodima iz Novog Pazara. Ovim "potezom pera", kojim hoće da uđu u energetski blok sa Albanijom, na terenu se ništa neće promeniti, jer su i "Gazivode" i "Valač" u našim rukama. Naravno, ne bih isključio ni to da njihov sledeći korak bude pokušaj da fizički zauzmu ove resurse.

EU ne reaguje na to što Priština godinama krši jednu po jednu tačku Briselskog sporazuma. Naime, dogovorom je predviđeno da tzv. Kosovo postane zasebna energetska oblast, ali je preduslov da se formiraju dve srpske kompanije na severu KiM, što se uporno sprečava.

Ulazak u isti energetski blok sa Tiranom još jedna je stepenica ka ostvarenju projekta "velike Albanije", na šta EU takođe i dalje ostaje nema. Priština i Tirana već su dogovorili zajedničku carinsku kontrolu, tzv. Kosovo je dobilo terminal u luci Drač, imaju zajedničke diplomatske misije i sporazum o vojnoj saradnji.

Interesantno je, međutim, što će, ukoliko tzv. Kosovo i zvanično uđe u energetski blok sa Albanijom - istog trenutka prestati odgovornost centralne Srbije za gubitke koje budu napravili. Pred Evropom, Albanija će preuzeti svu odgovornost.

To  objašnjava naš stručnjak energetike, i naglašnjava da je dosad Srbija uvek bila ta koja je morala da nadoknadi sve gubitke koje napravi Priština, a da nam to nikada nije bilo vraćeno.

- Mi već godinama ne računamo na energiju sa teritorije Kosova. Uostalom, oni i nisu neki veliki proizvođači struje. Elektrane su im uglavnom stare, ne zna se ni u kakvom su stanju. Tu je dobro što ima potencijala u uglju, ali se Srbija "zatvara" i bez energije sa Kosova - kaže sagovornik.

Serija provokacija

Priština je pre nekoliko meseci podnela zahtev za članstvo u Evropskoj mreži operatora prenosnih sistema električne energije, ali je Beograd to blokirao. Nije baš jasno da li njihovi predstavnici odlaze na sastanke ove organizacije i kakav "tretman" tamo imaju. Ovo nije prva provokacija prištinskih vlasti kada je reč o "otimanju" srpske energetske imovine na severu. Do sada je bilo nekoliko pokušaja da se "papirološki", usvajanjem raznih akata i statuta, preotme "Trepča". Predsednik privremenih institucija u Prištini Hašim Tači, u pratnji naoružanih pripadnika ROSU, iznenada je "posetio" jezero Gazivode septembra 2018, što je podiglo tenzije na severu.

Velika vojna akcija na teritoriji Rusije! Teroristi formirali tajnu ćeliju, a onda su ih isekli Putinovi tigrovi. Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: Večernje novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA